Answer: The answer is 51
Step-by-step explanation:
Answer:
20 dollars for 12 pounds.
Step-by-step explanation:
This is a critically important question to know the answer to. It is used almost every day by good shoppers.
The trick is to get everything down to 1 pound.
$2.00
$2.00 per pound. The question is the answer.
$4.25
$4.25 / 2 pounds = $2.13 rounded.
$9.50
$9.50 / 5 = $1.90
$20
$20/12 = $1.67 rounded
Answer:
x-y=7
slope:1
y-int:(0,7)
x+y=3
slope: -1
y-int:(0,3)
hope this helps!!:)
Step-by-step explanation:
A percentage is a comparison to 100, so
250% = 250/100 = 25/10 = 5/2
5/2 = 2 1/2 or 2.5