You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
-0.9090... can be written as
.
Explanation:
Any <em>repeating </em>decimal can be written as a fraction by dividing the section of the pattern to be repeated <em>by </em>9's.
We can start by listing out
0.909090... = 9/10 + 0/100 + 9/1000 + 0/10000 + 9/100000 + 0/1000000 + ...
Now. we let this series be equal to x, that is
= 9/10 + 0/100 + 9/1000 + 0/10000 + 9/100000 + 0/1000000 + ...
Now, we'll multiply both sides by 100
.
= 90 + 0 + 9/10 + 0/100 + 9/1000 + 0/10000 + ...
Then, subtract the 1st equation from the second like so:
= 90 + 0 + 9/10 + 0/100 + 9/1000 + 0/10000 + 9/100000 + 0/1000000 + ...
= - 9/10 - 0/100 - 9/1000 - 0/10000 - 9/100000 - 0/1000000 - ...
And we end up with this:

Finally, we divide both sides by 99 in order to isolate x and get the fraction we're looking for.

Which can be reduced and simplified to

Hope this helps!
Answer:
<h2>Greatest common factor of 16 and 8 is 8 .....</h2>