1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
2 years ago
14

Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. what is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]2 years ago
5 0

Answer:

$0.14 per fl oz /// 256 fl oz of juice.

Step-by-step explanation:

The number of fluid oz per gallon = 128

2 gallons = 256 fl oz

$35.84/256= $0.14.

--------------------------------------

1 gallon = 128 fl oz.

128x2 = 256

2 gallons = 256 fl oz.

You might be interested in
What fractions are equal to two thirds?
Arte-miy333 [17]
Two thirds can equal: 4/6, 6/9, 8/12, 10/15, etc.
7 0
3 years ago
What is the distance between (4, 3) and (7, 3)?
Damm [24]

Answer:

3 units

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is -v+5+4v=1+5v+3
77julia77 [94]

Answer:

9V

Step-by-step explanation:

5+4=9

1+5v+3=(9V)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plzzzzzzzzzz​
Nuetrik [128]
Its maybe this maybe

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/3(3x - 12) = x - 4
PIT_PIT [208]

Step-by-step explanation:

the formula is too long so the link is below:

https://www.geteasysoloution.com/1/3x+12=x-4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is greater 205.1000 or 0.205
    11·1 answer
  • Which measure is equivalent to 1.5 kg?
    7·2 answers
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • Factor the following expression completely 16x^5-x^3
    14·2 answers
  • DnakahbVDSJwaafjisghdkj
    8·2 answers
  • Write an equation of the line in slope-intercept form.
    8·1 answer
  • Fill in the blanks <br> will choose brain
    12·1 answer
  • (dont answer if you dont know pleas) please help
    8·1 answer
  • Preston bought 16 donuts. There were d donuts in each box. Choose the expression that shows how many boxes of donuts Preston bou
    9·1 answer
  • I really need this answer plss
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!