Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. what is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
1 answer:
Answer:
$0.14 per fl oz /// 256 fl oz of juice.
Step-by-step explanation:
The number of fluid oz per gallon = 128
2 gallons = 256 fl oz
$35.84/256= $0.14.
--------------------------------------
1 gallon = 128 fl oz.
128x2 = 256
2 gallons = 256 fl oz.
You might be interested in
Answer:
I believe it is D
Step-by-step explanation:
If I am correct please mark Brainlyiest
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
8 73/
100=8.73
Give me an operation like the one you are talki ng about and I can solve it
Answer: 1. mentally ill people
2. c
3.answer choices ?
Step-by-step explanation:
The answer is d I just did that paper mark me Brainly