1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
2 years ago
12

Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth

Mathematics
2 answers:
topjm [15]2 years ago
8 0

Answer:

9.21954445729

Step-by-step explanation:

A^2 + B^2 = C^2

7^2 = 6^2 = 85

The square root of 85 is...

9.21954445729

Y_Kistochka [10]2 years ago
6 0
Pythagorean theorem will solve this.

6^2+7^2
36+49
85=x^2
x=9.2
You might be interested in
What is the measure of angle W in the figure
Angelina_Jolie [31]
Angle w equals 130 degrees.

Explanation:
A line equals: 180 degrees total.
180-50=130
6 0
3 years ago
What is the equation of a line with a y-intercept at (0,6) and a slope of 3?
tino4ka555 [31]

Answer: answer A

Step-by-step explanation: y = mx + b

8 0
4 years ago
Solve the proportions
sasho [114]

Answer:

1.x = 80/8= 10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate n + m when n = -24 and y = 0.874.
Flauer [41]

Answer:

-24+m is correct answer

Step-by-step explanation:

In pic

(Credit : Symbolab)

(Hope this helps can i pls have brainlist (crown)☺️)

3 0
3 years ago
A business consultant earns a flat fee for his work as well as an hourly fee. He charges his clients at a rate of $75 per hour.
gregori [183]
The answer would be D. y=75x+300 because if you multiply 75 and 20 you would get 1500 and subtract 1800 for how much was paid and 1500 for the result of multiplying 75 and 20
Answer is D. y=75x+300
5 0
4 years ago
Other questions:
  • 4X = 44<br> What is X?<br> sorry I bad at this
    13·1 answer
  • Mattie Evans drove 150 miles in the same amount of time that it took a turbopropeller plane to travel 600 miles. The speed of th
    13·1 answer
  • Jessica bakes 112 muffins in 7 batches. How many muffins does each batch contain?
    9·2 answers
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Logan bought two pounds of strawberries for $11.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
    14·1 answer
  • Find the value of a.the angle measures are 127 degrees 71 degrees and 102 degrees
    13·1 answer
  • If you roll the cube 60 times, how many numbers less than 3?
    6·1 answer
  • Add the terms in each expression
    9·1 answer
  • Condense the logarithm<br> 6 log q + log 2
    5·1 answer
  • If geometry symbol represented as small triangle with three sides. abc a geometry symbol represented as small triangle with thre
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!