Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
First, and most important, you must know what the question is. You haven't told us what the question is, and a gray cloud hangs like a dark mist over the problem, giving the unmistakable impression that you're not too sure of it yourself.
the diagonal length and probably be 22.2