1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
11

What is the equation of Ceres’ elliptical orbit in standard form?

Mathematics
1 answer:
erik [133]3 years ago
3 0

Answer:

I'm on the same problem! Search it up

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify a^2-3a2 a^3-8a^2+12a to lowest terms
inn [45]

Answer:

\frac{a-3}{(a-2)(a-6)}

Step-by-step explanation:

a^{2}-3a has the common multiple of a. If you factor it out, you get a(a-3).

a^3-8a^2+12a also has a common multiple of a. Once factored, you get a(a^2-8a+12). This equation can be further factored to get (a-2)(a-6).

Put these two expressions over one another and you get  \frac{a-3}{(a-2)(a-6)}.

6 0
2 years ago
what is the unit price of 16 and 12.29, 32 and 19.98, and 128 and 34.99 (it would be really helpful to know thanks) show work
SpyIntel [72]

Answer:

The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.

Step-by-step explanation:

The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.

$12.29/16 = $0.77 per unit

$19.98/32 = $0.62 per unit

$34.99/128 = $0.27 per unit

3 0
4 years ago
What is the answer to this problem if you need to find out the area?
PolarNik [594]

Answer:

17.28in

Step-by-step explanation:

To find the area of a triangle, multiply the base by the perpendicular height (the length from the point opposite the base, to the base, which makes a 90-degree angle with the base), and half it:

7.2*4.8=34.56

34.56/2=17.28

8 0
3 years ago
48 qt equals how many gallons
Fynjy0 [20]

Answer:12 gallons

Step-by-step explanation:

48/4=12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle ABC and DEF are similar
Artist 52 [7]

Answer:

e and f is 1.34

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the nth term of this quadratic equation 3, 11, 25, 45
    10·1 answer
  • An item sells two for 66. what should 5 items
    13·1 answer
  • I don’t know the answer
    10·1 answer
  • A rectangular rug has
    11·1 answer
  • A boat is anchored 2.2 km due south of a lighthouse. Along the shore, the town of Beachton is 16.8 km due east of the lighthouse
    12·1 answer
  • Split 2.50 into the ratio 3 : 2
    7·1 answer
  • Can someone tell me if this is the correct choice?
    12·1 answer
  • Amelia is calculating the density of soccer balls in a bag. She knows the number of balls in the bag and the volume of the bag.
    15·1 answer
  • It takes a machine at a seafood company 20 seconds to clean 3 pounds of shrimp. Select True or False for the following statement
    12·2 answers
  • Bennett is getting in shape for football season. He runs 400 yards, 3 times each day for 5 days. Which shows the correct way to
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!