Answer:

Step-by-step explanation:
has the common multiple of a. If you factor it out, you get
.
also has a common multiple of a. Once factored, you get
. This equation can be further factored to get
.
Put these two expressions over one another and you get
.
Answer:
The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.
Step-by-step explanation:
The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.
$12.29/16 = $0.77 per unit
$19.98/32 = $0.62 per unit
$34.99/128 = $0.27 per unit
Answer:
17.28in
Step-by-step explanation:
To find the area of a triangle, multiply the base by the perpendicular height (the length from the point opposite the base, to the base, which makes a 90-degree angle with the base), and half it:
7.2*4.8=34.56
34.56/2=17.28
Answer:12 gallons
Step-by-step explanation:
48/4=12
Answer:
e and f is 1.34
Step-by-step explanation: