1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kryger [21]
2 years ago
12

Find the surface area of the prism. Write your answer as a decimal.

Mathematics
2 answers:
jenyasd209 [6]2 years ago
8 0

Answer:

49.2

Step-by-step explanation:

First you do SA=2Lw+2Lh+2wh

So then you get 2 x 1 1/5 x 5 + 2 x 1 1/5 x 3 + 2 x 5 x 3

After doing the math, you get 12+7.2+30

Then you get 49.2

(I checked it because I had the same question so it is right)

dusya [7]2 years ago
3 0

Answer:

6.75

Step-by-step

h= 3 yd multiply the length =5 yd and then multiply the width = 11/5yd

then you divided 11 and 5 if you get the answer then multiply to 15

then the answer  is

You might be interested in
If you roll a 6-sided die 6 times, what is the best prediction possible for the number of times you will roll an even number?
polet [3.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

So if the die has six sides 1,2,3,4,5, and 6 then there are three even numbers in that number set. Three is half of 6 so you will have half the chance of rolling an even number

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x PLS HELP NOW
Zepler [3.9K]

Answer:

x=70

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Alg</u>

  • Order of Operations: BPEMDAS
  • Equality Properties

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define equation</u>

<u />\frac{0.35}{\frac{2}{3}x } =\frac{0.45}{x-10}<u />

<u />

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Cross-multiply:                    0.35(x-10)=\frac{2}{3} x \cdot 0.45
  2. Distribute 0.35:                   0.35x - 3.5=\frac{2}{3} x \cdot 0.45
  3. Multiply:                               0.35x - 3.5=0.3x
  4. Isolate <em>x</em> term:                     -3.5=-0.05x
  5. Isolate <em>x</em>:                              70=x
  6. Rewrite:                               x=70

<u>Step 3: Check</u>

<em>Plug in x to verify it's a solution.</em>

  1. Substitute:                   \frac{0.35}{\frac{2}{3}(70) } =\frac{0.45}{70-10}
  2. Multiply:                       \frac{0.35}{\frac{140}{3}  } =\frac{0.45}{70-10}
  3. Subtract:                      \frac{0.35}{\frac{140}{3}  } =\frac{0.45}{60}
  4. Evaluate:                     0.0075=0.0075
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br><br> No links as they don’t work<br><br> Will mark brainliest
MariettaO [177]
I am not sure gfyfucgzigzifgxufifz
6 0
2 years ago
You obtain a dataset from a random sample. • You double-checked your dataset, and there were no typos, and no errors. • All cond
Pepsi [2]

Answer:

Interval is given with 97% confidence. Thus there is 3% probability that interval is not true.

Step-by-step explanation:

In Statistics, estimated intervals are given with some confidence level. In this example person develop the interval with 97% confidence.

<em>Statistically</em>, this means that the person can be 97% sure (not 100%)  that population mean is 74.3 < µ < 78.3. There is still 3% probability that population mean falls outside of the interval.

Small sample size may also lead wrong estimates.

7 0
3 years ago
Marcus hired a car service to drive him to the airport. The bill came to $56.80. He gave the driver a 20% tip. How much money di
ella [17]
<span>$11.36- would be the correct answer, hope this helps. merry Christmas & Happy Holidays! =)</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4x+3&lt;-5 or 4x+3&gt;23 help !!!
    13·1 answer
  • How can I select tools and techniques to analyze the relationship among the sides of a right triangle
    14·1 answer
  • Please help me with this
    7·1 answer
  • 12. The sum of four consecutive numbers in A.P. is 32 and the ratio of the product of the first and last terms to the product of
    11·1 answer
  • D=3Ra solve for variable a
    6·2 answers
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Suppose a pack of candy bars has 6 bars. Each bar weighs 3.96 ounces. How much does the pack weigh?
    10·1 answer
  • HELPPPPPPPPP!!!!!!..!.!.!!.!.!..!!.!.!.!..
    8·1 answer
  • I just need help shouldn't be too hard if you understand it
    11·2 answers
  • Find c plissssssssssss
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!