1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
2 years ago
7

The graph shows a proportional relationship between pounds of aluminum and money earned from recycling.

Mathematics
1 answer:
Aleonysh [2.5K]2 years ago
3 0

Answer: You earn more per pound recycling copper than aluminum.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (10, 5) and (5, 1)
PSYCHO15rus [73]

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

points: (10,5), (5,1)

(y2-y1)/(x2-x1)

= (5-1)/(10-5)

= 4/5

Hope this helps!      :3

plz mark as brainliest!

4 0
3 years ago
A pack of 5 smiley stickers cost $6.50. What is the unit price?
nika2105 [10]

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
11) At a certain company, an HR benefits meeting and shareholders meeting happen at the same time, so it is impossible for an em
Airida [17]

Answer:

0.99

Step-by-step explanation:

The computation of the probability for employee goes for shareholder meeting or HR benefits meeting is

= Probability of HR benefits meeting + Probability of shareholder meeting

= 0.33 + 0.66

= 0.99

We simply added the both meeting probability i.e HR benefits and shareholder meeting so that the given probability could come

4 0
3 years ago
Five packets of almonds cost 2m dollars. Mandy buys 3 packets of almonds. How much change does she receive if she paid with a $1
Vitek1552 [10]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

if its $2 per packet and he is buying 3 do 2x3 which is 6 then 10-6 which is $4

3 0
3 years ago
What is the reflection of the point (1.7, -4.9) across the x axis
Vitek1552 [10]
(-1.7, -4.9) 

to reflect across the x-axis multiply the x-value by negative 1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each deli sandwich made uses 1/4 pound of turkey. Tyler started with 3 7/8 pounds of turkey and now has 1 5/8 pounds left. How m
    11·2 answers
  • HELP PLEASEE !!!!! Using the digits 0 to 9, at most one time each, fill in the boxes to create a square, with one of the vertice
    7·1 answer
  • What is the answer to this I can’t figure it out !
    13·2 answers
  • I will give brainliest i need help
    11·2 answers
  • What's the distributive of 3×50
    11·1 answer
  • How many inches are in 3 feet?
    7·2 answers
  • Which set of numbers can represent the side lengths, in inches, of an acute triangle?
    14·1 answer
  • A box contains 5 red balls, 7 green balls, and 6 yellow balls. In how many ways can 6 balls be chosen if there should be 2 balls
    11·1 answer
  • If 4 sandwich rolls cost $0.64,how much will 21 rolls cost ?
    10·1 answer
  • Which expression represents these words?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!