Hi!
I'm not sure how to slove this, but I do know how to solve it ;D
<h3>We can't know the exact value of y, but we can isolate y on one side. First, multiply by z on both sides. </h3>

x + y = 3 * z
<h3>Now subtract x from both sides.</h3>
x - x + y = 3 * z - x
<u>y = 3 * z - x</u>
<h2>The answer is y = 3 * z - x</h2>
Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer:
568.32 x 104 = 59105.28
Step-by-step explanation:
Answer:
1204
Step-by-step explanation yes uu28
Answer: 4 apples for $3.64
Step-by-step explanation:
The best buy is going to be the one that costs the least. To figure this out, you divide the number of apples by the price. (do not round)
4/3.64=1.09
9/8.01=1.23
14/12.43=1.12
24/21.12=1.13
As you can see, the 4 apples for $3.64 is the better choice since the number is the least.
Answer:
so to know full price of granola bars and rice packs; you would multiply 1.09 × 4 for the rice which you get 4.36 then for granola bars you do 4.29 × 3 and you get 12.87 then you add 12.87 + 4.36 = 17.23 then you subtract this from the $$ Mr.Jones has which is 40 so its 40-17.23 and you get 22.77