1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
8

Which net represents this solid figure?Please help, so that I'll get a 100%​

Mathematics
1 answer:
Crank2 years ago
6 0
The one u originally clicked (in yellow) is correct. all sides match perfectly with the figure.
You might be interested in
Sharon is planning a holiday for 4 people for 7 days.
Eduardwww [97]
1 person = 130 + (60x7) + 350 = 900
4 people = 4 x 900 = 3600
I think this is right !
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Angle JKL is an equilateral triangle jk=13x+5 KL=17x-19 and JL=8x+35
Goshia [24]

The value of x is 6, then the value of JK is 83, KL is 83 and JL is 83.

<h3>What is a triangle?</h3>

A triangle is a polygon that has three sides and three vertices. It is one of the basic figures in geometry.

An equilateral triangle is a shape with three sides that have an equal measure of side length.

The 3 sides of triangle JKL are equal to each other, therefore we can equate any of the two sides together to find the unknown variable called x.

So, JK = KL

JK = 13x + 5

KL + 17x - 19

13x + 5 = 17x - 19

Collect like terms;

17x - 13x = 19 + 5

4x = 24

x = 24/4

x = 6

We can now proceed to find the sides;

JK = 13x + 5

13 x 6 + 5

= 78 + 5

= 83

JK = 83

KL = 17x - 19

= 17 x 6 - 19

= 102 - 19

= 83

KL = 83

JL= 8x + 35​

= 8 x 6 + 35

= 48 + 35

= 83

JL = 83

Hence, The value of x is 6, then the value of JK is 83, KL is 83 and JL is 83.

Learn more about the triangles;

brainly.com/question/2773823

#SPJ1

7 0
1 year ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Billy and Joe go to McDonalds for lunch. They order 2 burgers, 3 fries, and 2 sodas. The mom
julia-pushkina [17]

Answer:

2.43 and rounded it is 2 dollars

Step-by-step explanation:

2 burger-$7.00

3 Fries-

2 Sodas- $2.00

7+2=9

$16.29-9.00=7.29

$7.29/3=2.43

5 0
2 years ago
Express sin(3theta) in terms of sin (theta)
BigorU [14]
3∅ can be rewritten as (2∅+∅)
sin(3∅) = sin(2∅ + ∅<span>)
Opening brackets on the right hand side;
 = sin2</span>∅ cos ∅ + cos2∅sin<span>∅
</span><span>This simplifies to;
 = 2sin</span>∅cos^2∅ + sin∅ (1- 2sin^2∅<span>)
 = sin</span>∅ (2cos^2∅ + 1 - 2sin^2∅<span>)
 = sin</span>∅ (2(1 - sin^2∅) +1-2sin^2∅<span>)
 = 3sin</span>∅ - 4sin^3<span>∅</span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • randal mows lawns from 7 am to 11am every saturday and sunday during the summer. he charges $5 an hour. how much does he earn in
    15·2 answers
  • What is the probability of randomly selecting a z-score less than z = 1.25 from a normal distribution?
    7·1 answer
  • (-14 + 3/2b) - (1 + 8/2b)<br><br> A.-5/2b - 11<br> B. 4b + 13/2<br> C. -15 - 5/2b<br> D. 8b - 15
    7·2 answers
  • Ruth went to the park. She spent 1/4 of her time playing volleyball, 1/2 of her time eating, and the other hour of her time read
    10·2 answers
  • I want to know what is the answer to this?
    5·1 answer
  • The volume of a cube is 343 cm³ what is the surface area of the cube
    11·2 answers
  • What is 6+0<br> plzzzz help
    6·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS PIEASE AND THANK YOU.
    15·2 answers
  • in a sample 3/15 of the computers were defective which of thr following anwer choices represents 3/15 as a decimal​
    10·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through the points (2, -6) and (8, -2).
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!