Answer:
180
Step-by-step explanation:
total ratio is 15
gallons of red =

gallons of yellow

gallons of blue

total =144+30+6
=180
This is a GCF problem,
find the GCF of 36 and 27. To do this, list out the factors for each number.
EX 36- 1×36, 2×18, so on and so on. Then do this for 27. The GCF will be the greatest factor. In this case, that is 9.
So there would be 9 groups because that is the greatest common factor.
there would be 4 roses in each group because 4×9= 36.
There are 3 carnations in each group because 9×3 =27.
So 9 groups with 4 roses and 3 carnations.
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
3, 12, 15, 25, 30, 40The range is the difference between the greatest and smallest values:
range = 40 - 3 = 37
Thee average is the sum of elements divided by the number of elements:
average = (<span>3 + 12 + 15 + 25 + 30 + 40</span>)/6
average = 125/6 = 20.83