1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
2 years ago
12

Journal entry for purchased goods from ABC Co. for Rs. 11,000.​

Business
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
3 0

Answer:

purchase A/c. Dr. Rs.11,000

To ABC CO.A/c. Rs.11,000

(being goods purchased in cash)

You might be interested in
On January 1, 2009, Diego owed $14,033 to his friend Ricardo, who was kind enough not to charge Diego any interest. Each month d
aleksandrvk [35]

Answer:

$481

Explanation:

Amount paid = Amount lent - Amount left

Amount paid = $14,033 - $8,261

Amount paid = $5,772

Average amount paid each month = Amount paid / Number of months

Average amount paid each month = $5,772 / 12

Average amount paid each month = $481

So, the average amount of Diego's monthly payments is $481.

6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME URGENT
Irina-Kira [14]
The answer is C, good luck!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Myriad Solutions, Inc. issued 12% bonds, dated January 1, with a face amount of $420 million on January 1, 2021, for $375,505,45
faust18 [17]

Calculation

Period   Cash Interest   Bond Interest    Discount     Carrying  

 End          paid            Expense         Amortization     Value

 01-Jan-21                                                            $375,505,452            

30-Jun-21 $25,200,000 $26,285,38 $1,085,382 $376,590,834

1-Dec-21 $25,200,000   $26,361,358  $1,161,358  $377,752,192

Total    $50,400,000     $52,646,740

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements is​ correct?
vladimir2022 [97]

Answer:

C. Governments have a difficult time​ fine-tuning the economy by using fiscal policy because there are several time lags and these are often variable.

Explanation:

Fiscal policy includes two important tools, one is taxation and the other is government spending, the balance of which is essential for the sustainable economy, however the collection of expected tax and the nature of spending (also include the priorities) takes time and certain variable factors e.g. economic growth (GDP), employment, inflation, etc makes it difficult for the government to fine tune the economy.

8 0
3 years ago
Cassius Corporation has provided the following contribution format income statement. Assume that the following information is wi
Romashka [77]

Answer:

9,400 units

Explanation:

The breakeven point is the number of units that must be sold for the company to make neither a loss nor a profit. A target profit is the net of the sales less the sum of the fixed and variable expenses. The contribution margin  is the difference between the sales and variable cost.

Sales per unit = $210,000/7000 = $30

Variable cost per unit = $136,500/7000 = $19.50

Let the number of units to be sold to achieve the profit target be x

30x - 19.5x - 67200 = 31500

10.5x = 98700

x = 98700/10.5

x = 9,400 units

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Roper Electronics received its bank statement for the month of August with an ending balance of $11,740. Roper determined that c
    11·1 answer
  • "johnson corp, is selling based on marginal cost pricing. if the marginal cost of producing good a is twice that of b, what is t
    15·1 answer
  • Which section of a research poster or paper allows other scientists to repeat an experiment?
    9·1 answer
  • A​ lump-sum purchase or basket purchase involves paying a single price for several assets as a group.
    8·1 answer
  • A telecommunications company is impacted by government regulations of the wireless spectrum, cell tower locations, and internet
    13·1 answer
  • Manganese Company makes frames. A customer wants to place a special order for 750 frames in green with the company logo painted
    12·1 answer
  • Sillytime Park competes with Splash World by providing a variety of rides. Sillytime sells tickets at $ 60 per person as aâ one-
    11·1 answer
  • Which is the best definition of voluntary exchange?
    13·1 answer
  • Inventory by Three Methods The units of an item available for sale during the year were as follows:
    15·1 answer
  • 1. Employees at a call centre have earned a bonus of 0.25% of their salary. The bonus that an
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!