1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
6

Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info

rmation pertains to operations for the month of May. Units Beginning work‐in‐process inventory, May 1 16,000 Started in production during May 100,000 Completed production during May 92,000 Ending work‐in‐process inventory, May 31 24,000 The beginning inventory was 60% complete for materials and 20% complete for conversion costs. The ending inventory was 90% complete for materials and 40% complete for conversion costs. Costs pertaining to the month of May are: Beginning inventory costs are: materials, $54,560; direct labor, $20,320; and factory overhead, $15,240. Costs incurred during May are: materials used, $468,000; direct labor, $182,880; and factory overhead, $391,160. Using the weighted‐average method, the equivalent unit conversion cost for May is:
Business
1 answer:
Lena [83]3 years ago
4 0

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

You might be interested in
Kathy and Jake are purchasing a house and are financing $465,000. The mortgage is a 20-year
nalin [4]

Answer:

D

Explanation:

The remaining balance on a 20-year 5/1 ARM at 3.5% interest with a 2/7 cap structure after 5 years will be $377,238.57.

Pro life tip: Do NOT finance your home with an ARM mortgage.

Good luck in your studies!

5 0
2 years ago
On September 3, 2021, the Robers Company exchanged equipment with Phifer Corporation. The facts of the exchange are as follows:
GREYUIT [131]

Based on the information given the appropriate journal entries to record the exchange for both Robers and Phifer are:

Robers entries

Debit Equipment (new) $77,000  

Debit Accumulated Depreciation $111 000  

Debit Cash $19,000  

Credit Equipment  $190,000

Credit Gain on Sale $17,000

($77,000+$111,000+$19,000-$190,000)

Phifer's entries

Debit Equipment(new) $96,000  

Debit Accumulated depreciation $119,000  

Debit Loss on Sale $14,000

($210,000+$19,000-$96,000-$119,000)

Credit Equipment  $210,000

Credit Cash  $19,000

Learn more about journal entries here:brainly.com/question/24696035

4 0
2 years ago
While the Securities and Exchange Commission reviews a registration statement for completeness, most issuers can distribute a fr
OlgaM077 [116]

Answer:

True.

Explanation:

The registration statement is a document that private company files with Securities and Exchange Commission (SEC). This document specifies the intent of private companies, that why they desire to share its stocks with the public. It specifies the securities of  registration, investment, etc.

When a company shares it registration statement with SEC and it is in the procedure of checking, the company is free to distribute its free-writing prospectus.

A free-writing prospectus is written communication that states the offer of selling the security. This document specifies the basic details about the issue. When the registration statement in the process of checking, the company is free to distribute free-writing prospectus. Thus the answer is true.

8 0
3 years ago
Listed below are year-end account balances (in $millions) taken from the records of Symphony Stores.
azamat

Answer:

d) $2,377 millions.

Explanation:

Total of Assets comprises the sum of Current Assets and Non Current Assets. Current Assets are assets of a short term nature not exceeding 12 months and Non - Current Assets are assets of a long term nature, exceeding 12 months.

In the Balance Sheet, some assets are presented at their net amounts. Property Plant and Equipment is presented net of accumulated depreciation. Trade Receivables are presented net of allowances for uncollectable amounts.

Therefore,

Total Assets Calculation :

                                                                       $ millions

Accounts receivable-trade                              699

Building and equipment                                  930

Cash-checking                                                   40

Interest receivable                                             34

Inventory                                                            25

Land                                                                  166

Notes receivable (long-term)                         484

Petty cash fund                                                   7

Prepaid rent                                                      28

Supplies                                                              8

Trademark                                                        49

Accumulated depreciation                             (75)

Allowance for uncollectible accounts            (18)

Total Assets                                                  2,377

3 0
3 years ago
12. Describe an alternative investment that you might invest in someday, and explain why this investment is appealing to you
Ivenika [448]
I would invest in building my own house. This is appealing to me because I want  to raise a family in a nice house that I have built. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A logo and/or the business or organization's name generally appears at or near the ____ corner of a webpage to help visitors ide
    11·1 answer
  • On December 31, 2019, Spearmint, Inc., issued $450,000 of 9 percent, 3-year bonds for cash of $461,795. After recording the rela
    14·1 answer
  • In terms of dollars, the marginal benefit of working five days a week instead of four days a week is A) the wages received for 4
    9·1 answer
  • A lottery winner will receive $5 million at the end of each of the next fourteen years. What is the future value​ (FV) of her wi
    15·1 answer
  • Company A has been experiencing lost sales and high returns recently, so they have decided to undertake a comprehensive quality
    6·1 answer
  • The Duerr Company manufactures a single product. All raw materials used are traceable to specific units of product. Current info
    12·1 answer
  • Dinklage Corp. has 6 million shares of common stock outstanding. The current share price is $72, and the book value per share is
    15·1 answer
  • item 1 starbucks entered a partnership with keurig green mountain to sell k-cup single-serving coffee packs. because starbucks ,
    15·2 answers
  • A ________ is a story of how the firm will create value for customers and, more important, how it will do so profitably.
    14·1 answer
  • Where have you seen marketing take place?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!