1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
2 years ago
6

Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info

rmation pertains to operations for the month of May. Units Beginning work‐in‐process inventory, May 1 16,000 Started in production during May 100,000 Completed production during May 92,000 Ending work‐in‐process inventory, May 31 24,000 The beginning inventory was 60% complete for materials and 20% complete for conversion costs. The ending inventory was 90% complete for materials and 40% complete for conversion costs. Costs pertaining to the month of May are: Beginning inventory costs are: materials, $54,560; direct labor, $20,320; and factory overhead, $15,240. Costs incurred during May are: materials used, $468,000; direct labor, $182,880; and factory overhead, $391,160. Using the weighted‐average method, the equivalent unit conversion cost for May is:
Business
1 answer:
Lena [83]2 years ago
4 0

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

You might be interested in
Consider the following data for a closed​ economy: Y​ = ​$12 trillion C​ = ​$8 trillion G​ = ​$2 trillion Spublic​ = ​$negative
Rufina [12.5K]

Answer:

B. S and I drop by ​$0.60 trillion.

Explanation:

We know that

Y = C + I + G

$12 trillion = $8 trillion + I + $2 trillion

$12 trillion = $10 trillion + I

So, I = $12 trillion - $10 trillion

       = $2 trillion

As the government purchases increase from $2 trillion to $2.60 trillion

and the rest of the things remain the same.  

So New I = $12 trillion - $8 trillion - $2.60 trillion

               =  $1.4 trillion

So, the difference would be equals to

= $2 trillion - $1.4 trillion

= $0.6 trillion

The $0.6 trillion reflect fall in the investment  

And the saving and the investment are equal to each other

Hence, the B option is the right answer

4 0
3 years ago
Heidi Company is considering the acquisition of a machine that costs $420,000. The machine is expected to have a useful life of
Sonja [21]

Answer:

d. 3.5 years

Explanation:

We know that payback period is the estimated length of time it takes cash inflow from a project to recover back the cash outflow.

It is to be noted that the payback period makes use of cash flow and not profit, hence denoted by;

Payback period = Initial cost / Annual net cash inflow

Given that;

Initial cost = $420,000

Annual net cash inflow = $120,000

Therefore,

Payback period = $420,000 / $120,000

Payback period = 3.5 years

6 0
3 years ago
Use a piece of scrap paper to prepare a cost of Goods Manufactured from the following numbers: Beginning Direct Raw Materials -$
Bezzdna [24]

Answer:

the total manufacturing cost is $215,000

Explanation:

The computation of the total manufacturing cost is shown below:

= Direct material used + direct labor cost + manufacturing overhead cost

= $69,000 + $92,000 - $8,000 + $25,000 + $37,000

= $215,000

Hence, the total manufacturing cost is $215,000

We simply applied the above formula

5 0
3 years ago
For all facebook pages, the conversion rate would be calculated as the percentage of visitors to the page who click the "like" b
Vika [28.1K]
The answer is FALSE because a conversion happens when a visitor to the page does whatever the marketer hoped he or she would do. The objective of the marketer will repeatedly be to get visitors to like the page in which case the question correctly defines how to calculate the conversion rate. In other cases, the goal might be for visitors to print a coupon and take it to the store, to book a plane booking or to post a comment or photo. In general, Conversion rates are a measure that specified what percentage of potential customers act as the marketer hopes, and by clicking, buying or donating. 
4 0
3 years ago
George wants to increase the number of visits to his insurance firm's website, which specializes in rental insurance for college
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

E

Explanation:

In this question, we are to give an answer about which of the listed options would give George the optimal service for the action which he seeks to execute.

Checking the requirements of what he is trying to do, we will notice that there are some key words that are very important that he is trying to target. Now, to bring his idea into fruition, Google AdWords would provide him with the needed help.

This is because Google AdWords would look specifically at indexes using those two key words he wants to use to provide him with the results that he seeks.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wright Company deposits all cash receipts on the day when they are received and it makes all cash payments by check. At the clos
    14·1 answer
  • When you are willing to pay $5 for a hamburger but you pay $4 for it, your consumer surplus for the hamburger is:?
    11·1 answer
  • Does a shortage of houses lead to increase in demand? or decrease?
    5·2 answers
  • Earning a degree can be expensive but which example shows why it might be worth it?
    6·1 answer
  • Stark Company's most recent balance sheet reported total assets of $1.82 million, total liabilities of $0.84 million, and total
    5·1 answer
  • Burberry's global marketing strategy of offering "affordable luxury" to customers in the United States, with a value proposition
    8·1 answer
  • + An e-commerce company spends a lot of money on product replacement, as customers often complain about the products they receiv
    12·1 answer
  • During modeling of the CRISP-DM method, we would ______. a. ​clarify business goals for the data mining project b. ​assess if th
    6·1 answer
  • An appraiser is trying to find the value of a piece of property. He looks at the land first and figures its value, and then he d
    8·1 answer
  • You purchase a $1,000 asset for $800. It pays $60 a year for seven years at which time you receive the $1,000 principal. Prove t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!