Answer:
0.844*10^0
Step-by-step explanation:
look it up
Answer:
$25.40
Step-by-step explanation:
Find the unit price. So what you do is just divide 304.80 by 12 to get the price of one which comes out to be $25.40
For this case we must find a linear equation of the form:

Where,
m: slope of the line
b: cutting point with vertical axis.
For the slope we have the following equation:

Substituting values we have:

We observe that the slope of the line is not defined.
Therefore, the line is vertical.
Thus, the equation of the line is given by:

Answer:
The equation of the line is given by:

Answer:
Patrick walk approximately <u>112 yards</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
A rectangular field is 50 yards wide and 100 yards long.
Patrick walks diagonally across the field.
Now, to find the distance he walk.
Length of the field = 100 yards.
Width of the field = 50 yards.
Now, to get the diagonal distance we put formula:





Therefore, Patrick walk approximately 112 yards.