1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
2 years ago
10

What is 6/-9 simplified?

Mathematics
2 answers:
disa [49]2 years ago
8 0

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

julia-pushkina [17]2 years ago
7 0

Answer:

Reduce by cancelling common factors.

The simplified expression of this problem is -2/3

-\frac{2}{3}(-0.6)

You might be interested in
One minute is 1/60 of an hour. What part of an hour is 12 minutes?
Alla [95]
2/10ths of an hour. You do 12/60 and get 0.2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local sorority sold hot dogs and bratwursts at the spring fling picnics. The first day they sold 8 dozen hot dogs and 13 dozen
kicyunya [14]

Answer:

1 hot dog costs $0.75

1 bratwurst costs $1.35

Step-by-step explanation:

Let x and y be the price per dozen of hot dogs and bratwursts respectively.

The first day they sold 8 dozen hot dogs and 13 dozen bratwursts for ​$282.60

8x + 13y = 282.60

The second day they sold 10 dozen hot dogs and 15 dozen bratwursts for a total of ​$333.00

10x + 15y = 333

and we have the linear system

<em>8x + 13y = 282.60 </em>

<em>10x + 15y = 333 </em>

which can be written in matrix form as

\bf \left(\begin{array}{cc}8&13\\10&15\end{array}\right)\left(\begin{array}{c}x\\ y\end{array}\right)=\left(\begin{array}{c}282.60\\333\end{array}\right)

The solution would be given by

\bf \left(\begin{array}{c}x\\ y\end{array}\right)=\left(\begin{array}{cc}8&13\\10&15\end{array}\right)^{-1}\left(\begin{array}{c}282.60\\333\end{array}\right)

We have  

\bf \left(\begin{array}{cc}8&13\\10&15\end{array}\right)^{-1}=\left(\begin{array}{cc}-3/2&13/10\\1&-4/5\end{array}\right)

hence

\bf \left(\begin{array}{c}x\\ y\end{array}\right)=\left(\begin{array}{cc}-3/2&13/10\\1&-4/5\end{array}\right)\left(\begin{array}{c}282.60\\333\end{array}\right)=\left(\begin{array}{c}9\\ 16.2\end{array}\right)

Now,

if a dozen hot dogs cost $9, 1 hot dog costs 9/12 = $0.75

if a dozen bratwursts cost $16.2, 1 bratwurst costs 16.2/12 = $1.35

4 0
3 years ago
Sheldon harvest the strawberries and tomatoes in his garden. He picks 1 2/5 kg lesss strawberries in the morning tha in the afte
Tpy6a [65]

Answer:

3\frac{13}{20}=3.65 kg.

Step-by-step explanation:        

Let S be amount of strawberries picked in the afternoon.

We have been given that Sheldon harvest the strawberries and tomatoes in his garden. He picks 1 2/5 kg less strawberries in the morning than in the afternoon and the strawberries picked in morning are 2\frac{1}{4} kg.

To find the amount of strawberries picked by Sheldon in the afternoon we will add 2\frac{1}{4} and 1\frac{2}{5}  :

S= 2\frac{1}{4}+1\frac{2}{5}      

Upon converting our given mixed fractions into improper fraction we will get,

S= \frac{9}{4}+\frac{7}{5}

Now let us have a common denominator.

S=\frac{9*5}{4*5}+\frac{7*4}{5*4}

S=\frac{45}{20}+\frac{28}{20}

S=\frac{45+28}{20}

S=\frac{73}{20}  

S=3\frac{13}{20}  

S=3.65

Therefore, Sheldon picked 3\frac{13}{20}=3.65 kg of strawberries in the afternoon.  

3 0
3 years ago
NEED ANSWER ASAP <br> MARKING BRAINLIEST
Digiron [165]
Area of a sector is x over 360 * pi r squares so in this case x would be 210 so it would be 210 over 360 and the pi r squared would be 24 pi and when we times that our answer is 14 pi

Answer:14 pi
8 0
3 years ago
Part A
kkurt [141]

Answer:

Part A: A  

Part B: A

Step-by-step explanation:

1)

the inequality should be less than or equal to, since we need to find how many are left

now, the answer B is wrong, since there can't be negative 56, since Xander collected some cans, though he still must collect a few

thus, the answer is A

2)

A again is correct, since it represents:c ≤ 56

B represents c ≥ 56

C represents c ≤ –56

D represents c ≥ -56

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I really need this fast
    7·1 answer
  • 6x4=8xN<br><br> How can I solve this
    5·2 answers
  • In a survey at a shoe store, 200 customers were asked whether they have
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (4, -6) and (-5, 9)
    13·2 answers
  • Please help...
    11·2 answers
  • 38% of the animals are dogs. 40% of the animals are spotted. 12% of the animals are spotted dogs. What percent of the animals in
    5·2 answers
  • A 6-pack of felt-tip pens costs $2.16. What is the unit price?<br>​
    13·2 answers
  • What is the slope of the line?
    9·2 answers
  • Hey anyone help please n thank you :)
    7·1 answer
  • I need help on this 8th grade math this is due tomorrow.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!