1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allsm [11]
2 years ago
10

9j/5-6j simplify your answer. Type a interger or a fraction. Type your answer in the form a+bj

Mathematics
1 answer:
Serga [27]2 years ago
6 0
Dividing by a complex number is a similar process to the above - we multiply top and bottom of the fraction by the conjugate of the bottom.
You might be interested in
How do I solve this? Please explain step by step,thankyou!
umka2103 [35]

Answer:

Hey there!

Angle x would be 62 degrees because angles in a triangle add to 180 degrees.

Let me know if this helps :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find all the real fourth roots of 4096​
goldfiish [28.3K]

Answer:

The square root of 4096 is 64. The cube root of 4096 is 16. The fourth root of 4096 is 8 and the fifth root is 5.2780316430916.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
John works 6.50 per hour. he worked 40.0 hours last week. what amput is on his check?
qaws [65]

Answer:

40 * 6.5 = 260 --> D. 260.00

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You buy 6 pounds of apples for $33. what is the cost of 10 pounds of apples?
n200080 [17]
10 lbs of apples will cost $55

This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.

I hope I helped :)
7 0
3 years ago
What is the value of x
Harman [31]

Answer: I have no clue but I’ll look into it

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram below, m A = 59°, m B = 55° and m C = 78°. Find m D.​
    10·1 answer
  • Can someone plz help me. I need it asap. Plz someone help me!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • Gali found that she can drive 140 miles in 3 hours, including rest stops, or interstate highways. How long would it take her to
    12·1 answer
  • Write word form for number 7.351
    10·1 answer
  • Convert 4 feet to inches
    8·2 answers
  • Help me out pleaseee !! ​
    7·2 answers
  • Which number has a factor of 3 and a factor of 19
    8·1 answer
  • Teniendo en cuenta que tg 45°=1, deduce el valor de sen 45° y de cos 45° mediante las relaciones fundamentales.
    6·1 answer
  • 3.
    14·2 answers
  • A student ran a distance of miles each day for 5 days. Then the student ran a distance of 44 miles each day for the next 5 days.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!