Answer:
Hey there!
Angle x would be 62 degrees because angles in a triangle add to 180 degrees.
Let me know if this helps :)
Answer:
The square root of 4096 is 64. The cube root of 4096 is 16. The fourth root of 4096 is 8 and the fifth root is 5.2780316430916.
Step-by-step explanation:
Answer:
40 * 6.5 = 260 --> D. 260.00
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)
Answer: I have no clue but I’ll look into it
Step-by-step explanation: