1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
13

PLEASEEEE HELPPP I WILL MARK BRAINLESS JUST FOR HELPING ME PLSSSSS! …. Which number line represents the solution set for the ine

quality 3(8 - 4x) < 6(x - 5)?
Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]2 years ago
8 0

Answer:

x≥3 but without the line under the symbol

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the difference of the rational expressions below? 6x - 1/ 2x^2 - 3/x
Burka [1]

-x/2x^3

-1/2x^2

6 0
3 years ago
If you see that gasoline costs $1.70 in Georgia and $3.40 in California, you can
grin007 [14]

The question is incomplete:

If you see that gasoline costs $1.70 in Georgia and $3.40 in California, you can  conclude that gasoline is twice as expensive in California as in Georgia. This  conclusion from this comparison reflects the function of money as a:

-store of value

-an object with a value that varies sharply from one place to another

-medium of exchange

-unit of account

Answer:

Unit of account

Step-by-step explanation:

-Store of value refers to something that can be kept for a period of time and maintains its value in the future.

-An object with a value that varies sharply from one place to another  means that products can have different prices in different places.

-Medium of exchange refers to an object with an standard value that allows  you to purchase goods or services.

-Unit of account refers to a numerical unit that allows you to compare the value of products and services.

According to this, the answer is that this  conclusion from this comparison reflects the function of money as a unit of account because it indicates that money works as a unit that you can use to compare the value of products, in this case the price of gasoline in different places.

6 0
2 years ago
If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost
Mrac [35]

solution:

\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\c=27\\1Ib cost is \$ 27

3 0
3 years ago
What is the solution of the equation when solved over the complex numbers? X2+24=0.
oksano4ka [1.4K]

Answer:



In the picture

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please and thank you
balandron [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

the correct answer is 3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Francesca has five green cooper shirts 3 black shirts a gold shirt and 8 white shirts if she chooses randomly what is the probab
    14·1 answer
  • Please someone help me answer this! Rico is making 6 batches of salsa. Each batch needs 3/4 cup of corn. He only has 1/4 cup mea
    12·1 answer
  • Write an addition fact that helps you solve 16-9
    14·2 answers
  • Which features are present in this polar graph?
    9·1 answer
  • A history instructor has given the same pretest and the same final examination each semester. He is interested in determining if
    13·1 answer
  • 3. (02.07) Two similar triangles are shown below Which two sets of angles are corresponding angels​
    11·1 answer
  • What is the area of the regular trapezoid below?<br> - 6 cm<br> T<br> 8 cm<br> 10 cm
    5·1 answer
  • Need help with problems 16 and 17, please? I'll do brainiac
    8·1 answer
  • Whats 2 +2 +2 +2 +2 +2 +15,862​
    14·2 answers
  • D. 10 + 11k can someone plzz help meeee plzzzz
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!