1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANEK [815]
2 years ago
5

Solve the following: 4x3 = 2x + 7

Mathematics
1 answer:
Yuri [45]2 years ago
8 0

Answer:

If you meant 4x to the third power, than x = 1.34

You might be interested in
Which angle is the included angle for DE and FE ?<br> D<br> E<br> F
Tasya [4]
<span>angle for DE and FE is <E

answer
E</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal: 8oz of shampoo for $0.89 of shampoo for $1.47? PLS HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU FOREVER &lt;33 THIS IS A
kykrilka [37]

Answer:

$1.47

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
2x+3y=9xy is this a linear or non-linear function pls give steps if posible​
liq [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

To Differentiate A linear Function from a non-linear one we have Several rules.

1: check the Variables exponent degree of the function if the exponent is zero or 1 of the function that's the function is linear.

2: if it's not 0 or 1 and Greater than 1 than it's non linear function also if the exponent is of any negative value like -1 or -2 than it's also a non linear function. The Given function is a non linear function because the 9xy value has two variables multiplied if we add the exponent values together which are 1+1 = 2 hence proved it's a non linear function. One More Thing a graph of non linear function will be always other than that of a straight line.

7 0
3 years ago
Determine the value of y, if x is -2.<br> y = x² +8
KiRa [710]

Answer:

y=x²+8

=(-2)²+8

=4+8

=12

6 0
2 years ago
What is 94 million,23 in standard form
Luda [366]

Nine million, four hundred thousand, twenty three9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • hot dog buns come in package of 8. for the school picnic,Mr spencer bought 30 packages of hot dogs buns. how many hot dog buns d
    9·2 answers
  • Loft insulation reduces annual heating costs by 20%.
    10·1 answer
  • Transform the equation x-3y=-15 to express it in slope-intercept form
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!! Write a equation perpendicular to y=(3/4)x -1 that passes through the points 3,-3
    13·1 answer
  • A florist used the equation Y=KX to determine how many
    9·1 answer
  • Which rule describes a translation that is 6 units to the left and 4 units up?
    11·2 answers
  • Help me pls i dont understand this
    13·1 answer
  • What is the solution to this equation?
    12·1 answer
  • Abigail walks 8 miles in 2 hours. How far will she walk at this speed in 3 hours?
    14·2 answers
  • Given that △ABC with a perimeter of 12 inches is translated by the rule T(x,y)⟶(x+4,y−2), what is the perimeter of △A′B′C′?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!