It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?
Your answer
1 answer:
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.
Unit rate is: 13 cents per soda can
You might be interested in
6×4=24+5=29 inches squared
The answer is 22.8
Cos 64 = adj./hypotenuse
Cos64=10/x
X(cos64)=10
X= 10/cos64
= 22.8
Answer:
rational
Step-by-step explanation:
Answer:
x is greater than 3
Step-by-step explanation:
Answer:
no
Step-by-step explanation:
they are different
a.b = |a|.|b|cos x