1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rosijanka [135]
3 years ago
13

*HIGH POINT QUESTION* if 6x = 12, and xy = 6, then what is 12y? Please answer!

Mathematics
2 answers:
sasho [114]3 years ago
5 0
Does y = 1 because x = 6 and xy=6 so 6 time 1 =6? not sure just what i think
Vladimir [108]3 years ago
5 0
12y would be the quotient that you get after you multiply 6x=12
6x • Xy =12y

I hope it helps,I’m still kinda new to this topic. ♥️
You might be interested in
(WILL GIVE BRAINLIEST) Solve for x.
Oksanka [162]

Answer:

−2(−9x+5)−4x=2(x−5)−4

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−2(−9x+5)−4x=2(x−5)−4

(−2)(−9x)+(−2)(5)+−4x=(2)(x)+(2)(−5)+−4(Distribute)

18x+−10+−4x=2x+−10+−4

(18x+−4x)+(−10)=(2x)+(−10+−4)(Combine Like Terms)

14x+−10=2x+−14

14x−10=2x−14

Step 2: Subtract 2x from both sides.

14x−10−2x=2x−14−2x

12x−10=−14

Step 3: Add 10 to both sides.

12x−10+10=−14+10

12x=−4

Step 4: Divide both sides by 12.

12x

12

=

−4

12

x= -1/3

Step-by-step explanation:

Good luck! Hope this helps! <3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3y + x = 12<br> What is the value of x when y = 3?
Andre45 [30]

Step-by-step explanation:

3y + x = 12

When y = 3, we have 3(3) + x = 12.

=> 9 + x = 12, x = 3.

6 0
2 years ago
HELP ME PLEASE!!!!!!!
kotegsom [21]

Answer:

1. (0,0) (3,1) (6,2)

2. proportinal

3. im so sorry but i cant see that one i really am sorry!

Step-by-step explanation:

i hope i helped brainliest?

3 0
3 years ago
Troy has a price chart below for various ingredients he needs to order for his sandwich bar. Sandwich Ingredients Item Cost (per
shepuryov [24]

Answer:

$93.75

Step-by-step explanation:

The computation of the total cost of order is shown below:

The Cost of 8 pounds of Pepperoni is

=  8 × $3.15

= 25.2

The Cost of 15 pounds of cheese is

= 15 × $1.85

= $27.75

The Cost of 12 pounds of sausage is

= 12 × $3.40

= $40.8

So, The total cost is

= $25.2 + 27.75 + $40.80

= $93.75

4 0
3 years ago
Can you read each graph for its unit rate and type the correct code? Please remember to type in ALL CAPS with no spaces
Ray Of Light [21]

Answer:

1.5, 20, 40, 7.5

Step-by-step explanation:

The first one is 1.5, the second one is 20, the third is 40, and the fourth is 7.5

5 0
2 years ago
Other questions:
  • sammy's bicycle and tricycles. clarence went to Sammy's and counted 37 sets of handlebars and 95 wheels. How many bicycles and t
    11·1 answer
  • A group of 10 students received the following marks for a test: 58, 89,65, 78, 55,26,93,46,43,59. The standard deviation of thei
    8·1 answer
  • Michael recorded the color of each car that passed by his office. He saw 30 blue cars and 40 green cars. What is the experimenta
    14·1 answer
  • Which two expressions each represent 3/12?
    10·2 answers
  • A sum of compounded annually, amount to Rs
    15·1 answer
  • Joe's final exam has true/false questions, worth 2 points each, and multiple choice questions, worth 5 points each. Let x be the
    9·1 answer
  • A rectangular field is 16m broad and the ratio of the length and breadth is 3:2.
    13·1 answer
  • I would like to know what part of the ax+bx=c standard equation means in a graph
    8·1 answer
  • A fire truck has a ladder that can extend to 120 ft in length. The ladder can be safely raised to the maximum angle of 75 with t
    6·1 answer
  • A school dedicated 50% of the courtyard area for students to start a garden the students went to know how much of the 632- squar
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!