1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
13

Which of the following equations is not a linear equation?

Mathematics
1 answer:
KIM [24]2 years ago
7 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A linear equation consists of  Ax+By=C

That is the only one without that kinda format

You might be interested in
Alex helps his father milk cows on their dairy farm. They are paid $2.25
RSB [31]
Choice C - 135 dollars
4 0
3 years ago
Would it be<br> A.<br> B.<br> C.<br> D.
gtnhenbr [62]

Answer:

A. is the answer

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Hat is the value of x in the equation −x = 3 − 4x + 15? −18 −6 6 18
nadya68 [22]

I believe that x is equal to 6. x=6

7 0
2 years ago
What ordered pairs are the solutions of the system of equations shown in the graph below
7nadin3 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

One solution would be (1, -4), and the other would be (4, -7).

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carlton thinks that converting metric units is as easy as moving the blank <br> .
Genrish500 [490]
What is the question-
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a word phrase that represents the expression 3q/2
    10·1 answer
  • Solve -1/2w-3/5=1/5w
    8·1 answer
  • I attached the picture please help!
    10·1 answer
  • Andy and Jacob work as technicians in a laboratory where gemstones are tested and certified. Andy has already tested 30 gemstone
    13·1 answer
  • On circle O below, the measure of SV is 120°.
    15·1 answer
  • What is x? 1/2:10 x:1
    15·2 answers
  • What is the value of the expression f(-3) + 2f(-1) - f (4)<br><br> PLEASE HELP NO LINKS
    8·1 answer
  • What is the unit cost of 30 oranges for $9.00
    10·1 answer
  • 13. You are going to a baseball game. You pay $25 for the ticket and $1.25 for every hot dog you
    14·1 answer
  • Please solve this…<br> This is the question from grade XI calculas portion <br> Help me please
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!