I have no idea what the answer is to this question
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
The answer is D <span>(1, 3) and (2, 6) 1*6=6 3*2=6
</span>
Answer:
the ansewr is
Step-by-step explanation:
c
ABOUT SLOPE INTERCEPT FORM:
- y = mx + b
- m represents the slope
- b represents the y-intercept
You have to get y by itself:
5x + 8y = 16
-5x -5x
<u>8y = -5x + 15</u>
8 8
y = -5/8x + 15/8
OR
I you wants to simplify 15/8, it's this:
y = -5/8x +1.875
HI!!! Really really sorry if I'm incorrect...