1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
1 year ago
12

Find the Volume of the triangular prism

Mathematics
1 answer:
creativ13 [48]1 year ago
4 0

Answer:

  72 cubic yards

Step-by-step explanation:

The volume of a prism is given by ...

  V = Bh

where B is the area of the base, and h is the distance between bases.

Here, the base is a triangle, so its area is given by ...

  A = 1/2bh

where b is the base of the triangle, and h is the height perpendicular to the base.

__

Using these formulas with the dimensions given, we have ...

  B = 1/2(8 yd)(3 yd) = 12 yd²

  V = (12 yd²)(6 yd) = 72 yd³

The volume of the triangular prism is 72 cubic yards.

_____

<em>Additional comment</em>

Effectively, the volume of a triangular prism is half the volume of a rectangular prism with the same length, width, and height.

You might be interested in
Brianna and Luis ave several pairs of athletic shoes. Brianna has 4 pairs of athletic shoes, and Luis has x pairs of athletic sh
Darina [25.2K]
An equation can be :         4 + x = 11


Hope this helps :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help help help help help
Anuta_ua [19.1K]

lets say for the first transformation x=1 and y=2

the transformation results in quadrant 2 (originating in quadrant 1) telling us it was a 90° counter-clockwise turn

for the second transformation we can let x=3 and y=4

transformation 2 results in quadrant 3 (originating in quadrant 1) telling us it was a 180° counter-clockwise turn

HOPE THIS HELPS!!!! :)

<333333333

7 0
3 years ago
HELP PLZ!! The price of a radio was discounted 20% on the first day of a sale. The sale
Kisachek [45]

Answer:

combined discount is 40%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit Price if 4 pounds of f fruits cost $6.48
Dahasolnce [82]
6.48 / 4 = 1.62 per lb
7 0
3 years ago
A club is making posters to raise money. The printer charges a base fee of $270 and $2 per poster for supplies. If the club has
Nonamiya [84]
115 posters because you can do 500-270=230 & 230/2=115
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve on the interval [0,2pi) 3cscx-1=2
    11·1 answer
  • Using radicals, write an equivalent expression for 2 1/3
    12·1 answer
  • PLZ HELP! Work must be shown for this problem. Solve for x. Round answers to the nearest hundredth (2 decimal places).
    6·1 answer
  • If you need 192 beads to make a necklace and bracelet and it takes 5 times more beads to make necklace than bracelet. How many b
    12·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE AND SHOW THE WORK PLEASE
    14·1 answer
  • 2m-16+5m+45 simplify the expression
    15·1 answer
  • vector w has magnitude 25.0 and direction angle 41.7 degrees. Calculate the horizontal and vertical components of w
    14·1 answer
  • 19 + 8j = 75<br><br> j = ____
    11·2 answers
  • Is this correct? i’m bot sure if it is
    9·2 answers
  • 9x - 7x + 10 = 18; 3 plz help it's solution to equations. ​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!