1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
2 years ago
9

Which equation best represents the data? y = –1.026x2 1016.402x – 162075 y = –1.036x2 1024.771x – 163710 y = 298.214x – 66317.66

7 y = 196.2x – 18710
Mathematics
2 answers:
Thepotemich [5.8K]2 years ago
8 0

Answer: person on top is correct

Step-by-step explanation:

it’s A y=-1.026x^2+1016.402x-162075

AleksAgata [21]2 years ago
6 0

The table on the items produced by this company and the profits derived from these goods shows that the best model is y = -1.026x² + 1,016.402x - 162,075.

<h3>Which model best represents the data?</h3><h3 />

Find out the best model by testing all models assuming a given value of x. The model that gives a y value closest to the actual value is the best model.

Assuming x is 100:

= -1.026x² + 1,016.402x - 162,075

= (-1.026 x 100²) + (1,016.402 x 100) - 162,075

= -$70,694.80

Second model:

= -1.036x² + 1024.771x - 163710

= (-1.036 x 100²) + 1024.771 x 100 - 163710

= -$71,593

Third model:

=  298.214x - 66317.667

= 298.214 x 100 - 66317.667

= -$36,496.27

Fourth model:

= 196.2x - 18710

= 196.2 x 100 - 18,710

= $910

The best model is therefore the first model which shows the closest value to the actual y value of -$70,500 when x is 100.

Find out more on fitting models at brainly.com/question/2564940.

#SPJ4

You might be interested in
Apples weight about 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.how many pounds of apples did he buy?
Zarrin [17]

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Susan has a rectangular fence around her swimming pool. The fence she built was 15 ft long, 10 ft wide and 6ft tall. How many sq
Dmitriy789 [7]

Answer:

300 Square feet

Step-by-step explanation:

Susan built a rectangular fence around her swimming pool.

Length=15ft

Width(or Breadth)=10ft

Height=6ft

To solve this, picture a cuboid with the top and bottom open, that is the key to finding the Surface Area of the Fence.

Surface Area of a Cuboid= 2(LW+LH+WH)

However since the top and bottom are open, the Surface Area becomes

Surface Area of the fence= 2(LW+WH)

                                       =2((15X6)+(10X6)

                                       =2(90+60)=2 X 150 =300

Susan uses 300 Square feet to build her fence.

8 0
3 years ago
The table shows the relationship between r and s, where s is the independent variable.
Viktor [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

R=S -5/6

3 0
3 years ago
True or False. The Electromagnetic Spectrum can be described in terms of wave energy, frequency, and wavelength.
NeTakaya
True, because energy, frequency, and wavelength are all properties of sound, and sound is an electromagnetic wave. The electromagnetic spectrum encompasses a continuous range of frequencies or wavelengths of electromagnetic radiation, ranging from long wavelength, low energy radio waves to short wavelength, high frequency, high energy gamma rays. 
5 0
3 years ago
Write the equation of a line passing through the points ​(2​, -4​) and ​(2​, -9​). Write the equation in​ slope-intercept form.
Norma-Jean [14]
1. find our slope: y2 - y1/ x2- x 1

-9 + 4= -5
2 - 2 = 0

m = 0

2. now we need to use our point-slope form to find our y intercept

point-slope form: y - y1 = m(x - x1)

y + 4 = 0(x - 2)

distribute:
y + 4 = 0x

3. get y by itself

y + 4 - 4 = y
0x - 4 = 0x - 4

4. write in slope-intercept form:

y = 0x - 4
OR
y = -4
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A. A car is marked down by 20%. It normally sells for $20,000. What is the sale
    6·1 answer
  • Divide using synthetic division.<br><br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%28x%5E%7B4%7D%20-x%5E%7B3%7D%20%2B3x%5E%7B2%7D%20-6x
    7·1 answer
  • Adding and subtracting matrices
    5·1 answer
  • Please help me with this
    8·1 answer
  • Sara had $165 dollars to spend on 9 books. after buying them she had 12 dollars. How much did each book cost?
    11·1 answer
  • In the diagram, lines AB , CD, and EF intersect at G
    7·1 answer
  • Sevaral rabbits ran ............ (around/across) the road infront of the car.​
    13·1 answer
  • 52. Noah’s car has run out of gasoline. He walks 15 km west and then 8 km south looking for a gasoline station. If he is now h k
    6·1 answer
  • What is the answer<br>2x+3x-7=42​
    8·2 answers
  • Please answer the question pls
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!