Another quiz am I right? Please help me?
2 answers:
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
Sam and a friend used $4, so 4x2
Four friends used $6, so 6x4
Plus three for the cake
So 8+24+3
You get 4.375, or $4.38
Answer:
Each friend pays $7
Step-by-step explanation:
So, to find how much each friend payed if they all split the bill evenly, we need to add up to find the total cost, and then divide it by the amount of people paying.
So,
(2 salads * $4) + (4 sandwiches * $6) + (1 slice of cake * $3) =
8 + 24 + 3 = 35
Total bill before tax = $35
$35 / 5 people paying = $7 per person
You might be interested in
Answer: 27,576
16 acres
Step-by-step explanation:
Answer:
33
Step-by-step explanation:
Find the unit rate by dividing 20 by 6 which is 3.3. This is how long it took Emma to read one page. multiply it by 10 and get 33
Answer:
3.299 or 3.3
Step-by-step explanation:
54.99(.06)=3.2994
Answer:
-4+-4
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is 65
Step-by-step explanation: