1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tamaranim1 [39]
1 year ago
11

Solve 6^x+2 = 10 for x using the change of base formula

Mathematics
1 answer:
pashok25 [27]1 year ago
3 0

Answer:

x\approx-0.7149

Step-by-step explanation:

\displaystyle 6^{x+2}=10\\\\\log_6(6^{x+2})=\log_6(10)\\\\x+2=\frac{\log(10)}{\log(6)}\\\\x+2\approx1.2851\\\\x\approx-0.7149

Recall that the change of base formula is \displaystyle \log_a(b)=\frac{\log(b)}{\log(a)}

You might be interested in
How to do this problem
Vera_Pavlovna [14]
X(x-1)(x^2+4)=(x^2-x)(x^2+4)=(x^4)+(4x^2)-(x^3)-(4x)=(x^4)-x(x^2+4)+(4x^2)
6 0
3 years ago
5. Angie is mixing together yellow paint and blue paint to make 2 shades of green paint. She fills −4 of can A with yellow paint
trapecia [35]

Answer:

she can pour more paint in in can<u> </u><u>B</u>

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
So, This question is for Adding and subtracting positive and negative numbers Im trying to learn how to solve questions like thi
Ludmilka [50]
The eight should be in parentheses but the eight turns into a positive making the answer 4

hope this helps!

7 0
3 years ago
8 dinosaurs in the valley eat meat and 40 dinosaurs in the valley eat vegetation. What is the unit rate of dinosaurs that eat ve
saul85 [17]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

8 dinosaurs in the valley eat meat

40 eat vegetation

Therefore the unit rate of dinosaurs that eat vegetation to those that eat meat can be calculated as follows

= 40/8

= 5

8 0
3 years ago
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
Levart [38]

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can you you round 59.80% to the Nearest percent
    6·2 answers
  • How many pennies could you have if:
    6·1 answer
  • Jim has only dimes and nickels in his coin bank. He has 37 coins with a total value of $2.65.
    7·2 answers
  • Sally is analyzing a circle, y2 + x2 = 9, and a linear function g(x). Will they intersect?
    11·2 answers
  • Can someone please help me with # 2 #13 thanks show work how it's done, please
    5·1 answer
  • Evaluate: 64 ^1/3<br><br> A) 3 <br> B) 4 <br> C) 6 <br> D) 8
    11·2 answers
  • How many ounces are equivalent to 25 pounds?
    13·2 answers
  • Literal equations 2x-3y=8 solve for y
    10·2 answers
  • 49<br> 49<br> 8x-2<br> What’s the answer
    7·1 answer
  • Can you figure this out? Math kills me!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!