1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
1 year ago
7

13. Solve the system of equation using substitution. 5x – 2y = 33 y = 7x – 39

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]1 year ago
4 0

Answer:

The correct answer is x=5

You might be interested in
What is the answer to 3/8r=15/16
Alex
Divide each side by 3/8 because it’s the # with the variable which is
R= 120/48 or 2.5
8 0
3 years ago
Solve the equation for <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x" id="TexFormula1" title="x" alt="x" align="absmiddle" class="latex-fo
riadik2000 [5.3K]
X = 35


Step 1: Multiply both sides of the equation by seven thirds

Step 2: Reduce sides

Step 3: Multiply the numbers
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Roberts plans to drive a total of 56 miles. He has 29 more miles to go. How many miles has he driven so far?
jekas [21]

Answer: The answer is 27

Given:

  • Mr. Roberts will drive 56 miles
  • He has 29 more miles to go

We will:

Subtract the total distance he plants to travel by the amount he has left.

<em> Equation: </em>\mathrm {56 - 29 = 27}

Our answer is 27. Best of Luck!

7 0
2 years ago
Which statement does not use probability correctly to describe an event?
DerKrebs [107]

the answer is D because explosives dont know were to how to 11 D 7 but 2 do 57 people dont know were to do your welcome

6 0
3 years ago
What is the better buy?
White raven [17]

Answer: Option B is the cheaper deal (the 12 batteries for $14.76)

===========================================================

Explanation:

For the first deal we can say

3 batteries = 4.80 dollars

3/3 batteries = 4.80/3 dollars .... divide both sides by 3

1 battery = 1.60 dollars

The unit price for the first deal is $1.60 per battery.

----------------------------------

For the second deal we could say

12 batteries = 14.76 dollars

12/12 batteries = 14.76/12 dollars .... divide both sides by 12

1 battery = 1.23 dollars

The unit price for the first deal is $1.23 per battery.

This is the cheaper deal.

----------------------------------

So in short, you're dividing the total cost over the number of items to get the unit price.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recent national survey found that high school students watched an average (mean) of 7.1 movies per month with a population sta
    7·1 answer
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • A certain airplane has two independent alternators to provide electrical power. the probability that a given alternator will fai
    6·1 answer
  • Steve works at Lowes and gets a 10% commission for each appliance he sells. If he sells $5,680 worth of appliances this week, ho
    13·1 answer
  • The probability that a student takes a history class and a sociology class is 0.051. The probability that a student takes a hist
    15·1 answer
  • Please help!!! Algebra 2 question
    12·1 answer
  • 5. Simplify (3 х 22) = 6 + [28 – (4)]
    11·2 answers
  • What is 2/3x + 4 (y-2) =0 in slop intercept form please explain step by step
    5·2 answers
  • 1. Change into decimal number.
    10·1 answer
  • Write the equation for a line that is perpendicular to the line y = −1 and passing
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!