Answer:
$19.26 or $19.
Step-by-step explanation:
Sold DVD for 50% more of the purchase price of $12, so:
12 + 50/100 * (12) = 12 + 6 = 18.
The customer will pay 7% tax on $18.
18 * (1.07) = $19.26
Answer:
John = 41 years
Sam = 32 years
Step-by-step explanation:
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
no they are not equivalent
Step-by-step explanation:
0.4/15 = 0.026
so for every minute they travel 0.026km
0.6/20 = 0.03
so for every minute they travel 0.03km
so they are not the same/equivalent