1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
9

Please help please please help 16 points

Mathematics
1 answer:
asambeis [7]2 years ago
4 0

Answer:

1.6 = x axis || 2.5 = y axis

Step-by-step explanation:

each line is 0.5

You might be interested in
At a hardware store, each wooden plank costs $3.57. How much do 12 planks cost? $
BigorU [14]

Answer:

42.84

Step-by-step explanation:

3.57*12=42.84

3 0
3 years ago
...
ICE Princess25 [194]

Answer:-5

Step-by-step explanation:

i could be wrong i used my calculator

4 0
3 years ago
An investment website can tell what devices are used to access their site. The site managers wonder whether they should enhance
lbvjy [14]

Answer: a)  Unimodal and symmetric

b) 0.26

c) 0.038

Step-by-step explanation:

Given: Sample size of investors (n)= 131

True proportion of smartphone users(p)  =26%

a) Since sampling distribution for the sample proportion is approximately normal when n is larger.

Normal distribution is Unimodal and symmetric.

So correct option : Unimodal and symmetric

b)  mean of this sampling​ distribution = p = 0.26

c)  standard deviation of the sampling​distribution = \sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\dfrac{0.26\times (1-0.26)}{131}}=\sqrt{0.00146870229008}

=0.0383236518364\approx0.038

6 0
3 years ago
Help answer this if ya know!
blagie [28]
C) The +10 is because you already have 10 coins, that will not change. The 6x is because with each passing day, the number of coins increase by 6 (x represents days). The equation then turns into y=6x+10

Hope this helps comment for more questions :)
4 0
3 years ago
Someone help me out here.
Vladimir [108]
Cremini:
$11.25 for 2/3 lb
2/3 lb = $11.25
1 lb = 11.25 ÷ 2/3 = $16.88 (nearest cent)

Chanterelle:
$7.99 for 1/2 lb
1/2 lb = $7.99
1 lb = $7.99 x 2 = $15.98

Answer:  Chanterelle costs less. It costs $0.90 less than Cremini.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A thermometer is removed from a room where the temperature is 70° F and is taken outside, where the air temperature is 30° F. Af
    9·1 answer
  • A jewelry store marked up the price of its well-known necklace. The new price of the necklace is $250, which is 125% of the orig
    11·2 answers
  • your neighbor needs to put a fence around her front yard and separate fence around her back yard. her front yard is 65 long and
    14·1 answer
  • Hugo began his science experiment with 22 grams of sugar crystals. During the experiment, the change in the mass of the sugar cr
    8·1 answer
  • 1. A recursive formula for the sequence 40, 30, 22.5, ... is *
    9·1 answer
  • What is the slope and the y intercept for the graph y=7x-2
    15·1 answer
  • I need new friends :(. P.S. STOP MISTAKING ME FOR A BOY!
    6·1 answer
  • ANSWER FOR BRAINLIEST
    11·2 answers
  • Write 25 % as a fraction
    8·2 answers
  • Evaluate the function graphically:<br><br> Find f(1)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!