1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
1 year ago
14

This diagram was constructed with straightedge and compass tools. A is the center of one circle, and C is the center of the othe

r. Select all true statements.
A. AB = BC
B. AB= BD
C. AD = 2 AC
D. BC = CD
E. BD = CD​
Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]1 year ago
3 0

Answer: an=bc

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve the given problem. Zara is six years older than half Gary’s age. If Gary is four years old, how old is Zara?
ch4aika [34]

The answer is C. 8

4/2 = 2

2+6 = 8

Let me know if you have any questions!

7 0
3 years ago
A firm producing 7 units of output has an average total cost of Rs. 150 and has to pay Rs.350 to its fixed factors of production
maria [59]

Rs 100 of the average total cost is made up of variable costs.

Step-by-step explanation:

Given:

Number of output the firm produces= 7 units

Average cost of the output= Rs. 150

fixed factors of production = Rs.350

To Find:

How much of the average total cost is made up of variable costs=?

Solution:

we know that,

Average total cost= total cost/ number of output units produced

substituting the values, we get

150=\frac{\text{Total cost}}{7}

Total cost= 1050

we know that Total fixed cost = 350

Total cost = Total fixed cost + Total variable cost

plug in the known values.

1050= 350 + Total variable cost

Total variable cost = 1050-350

Total variable cost =700

For 7th unit \frac{700}{7} = 100

5 0
3 years ago
Add the fractions and simplify the answer 1/2+2/3
koban [17]
The anawer to your question is 3/6, and simplified as 1/2.
4 0
2 years ago
magazine subscription cost $29.88 for 12 issues or $15.28 for six issues which subscription cost more per issue
Shtirlitz [24]

Answer:

$15.28 for 6 issues cost more

Step-by-step explanation:

$29.88 divided by 12 is $2.49

$15.28 divided by6 is $2.546

3 0
3 years ago
Will someone look and answer some of my math questions? They are on my profile :)
aleksklad [387]

I can try to do my best

may i also receive brainliest on this one as well please?

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3/4 m + 2/3 m + 5/9 m
    13·2 answers
  • The number of bacteria in a culture grows at a rate that is proportional to the number present. initially, there were 10 bacteri
    11·1 answer
  • Each statement describes a transformation of the graph of f(x) = x. Which statement correctly describes the graph of g(x) if g(x
    12·2 answers
  • Evaluate 6t -20-32u when t=6 and u=1/4
    15·2 answers
  • Factories:<br><br>y(x+y)-(1+x)​
    6·2 answers
  • In the last month, the ratio between Davis's monthly expenditure and his monthly salary was 3 : 7. What percentage of his monthl
    14·1 answer
  • In the middle school debate club, 30% of the members are in sixth grade. If there are 12 sixth graders in the debate club, how m
    9·2 answers
  • Plz help I will give brainliest
    14·2 answers
  • Can someone please help me?
    13·1 answer
  • What value of g makes the equation true?<br><br> (x+7)(x-4)=x²+gx-28
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!