Answer: See below
Step-by-step explanation:
Answer:1 is called the first term of the proportion, 2 is the second term, 5 is the third, and 10, the fourth. We say that 5 corresponds to 1, and 10 corresponds to 2.
Step-by-step explanation:
1 is called the first term of the proportion, 2 is the second term, 5 is the third, and 10, the fourth. We say that 5 corresponds to 1, and 10 corresponds to 2.
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
the number is 105
Step-by-step explanation:
5(x+3) = 3(2x - 1)
5x + 15 = 6x - 3
15 = 1x - 3
(15 + 3)
x = 18
If it goes from a higher number to a lower number it is a decrease.
(15,295 - 9182) / 15295....x 100
6113 / 15295 = 0.399....x 100 = 39.9% decrease