1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
1 year ago
6

A truck drove 229.77 miles on 11.1 gallons of gas. how far could the truck drive on a full tank of 16.8 gallons of gas?

Mathematics
1 answer:
Vladimir [108]1 year ago
6 0

Answer:

The truck could drive 347.76 miles with 16.8 gal. of gas

1. I divided 229.77 by 11.1, then I multiplied that answer by 16.8.

HOPE THIS HELPS!

You might be interested in
Is there some one who can help me please
lesya692 [45]

Answer:

I'd say $18

Step-by-step explanation:

I cant really tell, but your best guess is $18

6 0
3 years ago
At Max party,3/12 of the guests are 10 years old and 7/12 of the guests are 11 years old. What fraction of the guests are 10 or
Pavlova-9 [17]

Answer:

10/12

Step-by-step explanation:

3/12 + 7/12 = 10/12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rico made a function table to illustrate the rate he charges for mowing lawns. Complete the table. Then write a function rule fo
Lesechka [4]
I think the correct answer is C. i hope this helps

7 0
3 years ago
If the company provides 1 1/4 vacation days to its employees every month,how many vacation days does an employee get every year?
FromTheMoon [43]
We know there are 12 months in a year so we would multiply 1 1/4 by 12. We can write 1 1/4 as 1.25 (to make it easier to multiply). 12x1.25=15
Your answer is 15 vacation days in one year
5 0
3 years ago
When graphed, which parabola opens downward? y = –3x2     y = (x – 3)2    y = x2 – 3   
In-s [12.5K]

The answer to this question is y = –3x^2, just had this on e2020 :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If ———— = 20, then x =<br> x
    15·1 answer
  • Which of the following has the lowest unit price?
    11·1 answer
  • Answer? 225 or 300?
    6·1 answer
  • CAN ANYONE ANSWER THIS CORRECTLY???
    14·1 answer
  • 5 + 3(2+6) ÷ 4 <br> can someone explain how to solve this
    14·2 answers
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • Milauskasville Middle School's Crazy Hair Club sold tickets to it's "Hair Today, Gone Tomorrow" talent show. A total of 55 ticke
    10·2 answers
  • 6. Which number is equal to 7(3.5x104) written in scientific notation?
    5·1 answer
  • Hey, can someone please help me with this? I’m pretty sure part A is .5 or 50%. But I can not figure out part B. Can someone ple
    13·1 answer
  • Find the equation of this line.<br> Simplify the fractions<br> (Picture)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!