The yield per acre will be given by:
[total amount of bushels sold]/[area of the field]
Total amount sold=64100+8120=72220
area=488 acres
thus
72220/488
=147.992~148 bushels per acre
Answer:
Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.
As per the statement:
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.
⇒
It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.
⇒
Then; system of equation :
.....[1]
.....[2]
Solve for b and m using above system of equations.
Multiply equation [2] by 2 we get;
.....[3]
Subtract equation [1] from [3] we get;
Combine like terms;
Divide both sides by 5 we get;
m = $3
Substitute the value of m in equation [1] we get;

Subtract 3 from both sides we get;
Divide both sides by 4 we get;
b = $2.25
Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:
$2.25 ad $3
Answer:
X = 21/4 - 7/4 = 14/4 = 7/2 = 3 and 1/2
Step-by-step explanation:
X + (2 and 1/2) - 3/4 = 5 and 1/4
X + 2 and 2/4 - 3/4 = 5 and 1/4 <--- common denominator
X + 10/4 - 3/4 = 21/4
X + 7/4 = 21/4
X = 21/4 - 7/4 = 14/4 = 7/2 = 3 and 1/2
Did you ever find the answer?