None of those show another way to 64
6*6*6*6=1296
4*4*4*4*4*4=4096
6+6+6+6=24
6*4=24
Another way to show 64 is 8*8 or 4^3
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
3/16 pounds more.
Step-by-step explanation:
It is 1 1/8 - 15/16
= 9/8 - 15/16
= 18/16 - 15/16
= 3/16.
The equations y=55x+50 and y=65x represents Rick's and Betty's trip.
Step-by-step explanation:
Given,
Head start of Rick = 50 miles
Speed of Rick = 55 mph
Let,
x be the number of hours
y be the total miles
Distance covered by Rick in x hours = Speed * Time + Head start
y = 55x + 50
Speed of Betty = 65 mph
Total miles = Speed*Time
y=65x
The equations y=55x+50 and y=65x represents Rick's and Betty's trip.
Keywords: variable, addition
Learn more about variables at:
#LearnwithBrainly
Answer:
the twins will always have the same age
Step-by-step explanation:
the equation for jasmine's age is 2(3x+6), while the equation for james's age is 3(2x+4)
2(3x+6) = 2*3x + 2*6 = 6x + 12
3(2x+4) = 3*2x + 3*4 = 6x + 12
since both have the same equation, both will be the same age when you plug in the same x value