Answer:
The correct adjusting journal entry for 12/31/09:
D. debit Spice Expense and credit Spice Inventory 240
Explanation:
Roland Richard purchased 200 ounces off of an expensive spice for $400.
Cost per ounce = $400/200 = $2
By December, 12/31/09, there were 80 ounces on hand. Roland Richard used 120 ounces of expensive spice with the amount of expense: $2 x 120 = $240
The adjusting journal entry for 12/31/09:
Debit Spice Expense $240
Credit Spice Inventory $240
<span>The statement about "Microsoft studies correlations between its successful workers and the schools and companies they arrived from, an application of business analytics" is true. The answer is letter B. An example is a paper called Diamonds in the Data Mine by Gary Loveman, the CEO of the Harah's gambling empire. He wanted to know how data-mining software was used to study numerous amounts of casino customer data to target profitable sponsors. So the statement above aids in the recruitment of these sponsors using data-mining software such as microsoft.</span>
The house plan drawing titled elevation shows the outside views of the house.