1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
2 years ago
14

When considering the education and training a career requires you must be aware of _____.

Business
1 answer:
Mariulka [41]2 years ago
4 0

Answer:

The answer is simply D because all of these options happen during this period.

You might be interested in
Roland Richard, a baker, purchased 200 ounces off of an expensive spice for $400 on 3/1/09. The journal entry to record the purc
kirill [66]

Answer:

The correct adjusting journal entry for 12/31/09:

D. debit Spice Expense and credit Spice Inventory 240

Explanation:

Roland Richard purchased 200 ounces off of an expensive spice for $400.

Cost per ounce = $400/200 = $2

By December, 12/31/09, there were 80 ounces on hand. Roland Richard used 120 ounces of expensive spice with the amount of expense: $2 x 120 = $240

The adjusting journal entry for 12/31/09:

Debit Spice Expense $240

Credit Spice Inventory $240

6 0
3 years ago
Microsoft studies correlations between its successful workers and the schools and companies they arrived from, an application of
sertanlavr [38]
<span>The statement about "Microsoft studies correlations between its successful workers and the schools and companies they arrived from, an application of business analytics" is true. The answer is letter B. An example is a paper called Diamonds in the Data Mine by Gary Loveman, the CEO of the Harah's gambling empire. He wanted to know how data-mining software was used to study numerous amounts of casino customer data to target profitable sponsors. So the statement above aids in the recruitment of these sponsors using data-mining software such as microsoft.</span>
4 0
3 years ago
calculate the average of each of the following. speed per hour during a three-hour trip: 65 MPH, 55 MPH, 45 MPH
castortr0y [4]

Answer:

ffffgfggggggggggggg

5 0
2 years ago
the house plan drawing titled "Elevation" shows the A. Inside views of different areas of the house B.outside views of the sides
Klio2033 [76]
The house plan drawing titled elevation shows the outside views of the house.
8 0
3 years ago
An example of a possible marketing problem due to political relations between countries is American firms may be disliked in par
lianna [129]

Explanation:

popular vangkee

maaf ya vengkeee

6 0
3 years ago
Other questions:
  • On February 2, 2019, Alexandra purchases a personal computer. The computer cost $1,800. Alexandra uses the computer 85 percent o
    10·1 answer
  • g Under Bonus Depreciation, which was part of the tax reform act under Trump’s administration, Taxpayers are allowed to claim 10
    15·2 answers
  • Name one way establishing credit
    10·1 answer
  • At December 31, 2022, the following information (in thousands) was available for Ayayai Inc.: ending inventory $22,000; beginnin
    7·1 answer
  • Coronado Industries incurred the following costs for 68000 units: Variable costs $408000 Fixed costs 392000 Coronadohas received
    5·1 answer
  • The following units are available for sale during the year:
    5·1 answer
  • The primary difference between a change in supply and a change in the quantity supplied is: Select an answer and submit. For key
    6·1 answer
  • Jim receives a copy of a proposal for a new radio station in his town. From the information, he learns the potential for profits
    13·1 answer
  • Absorption costing can lead managers to mistakenly believe that fixed manufacturing overhead costs will Blank______ in total as
    7·1 answer
  • The director’s collaborator who has various tasks such as taking notes, keeping track of blocking, and communicating with all th
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!