1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
14

Please see attachment and SHOW WORK. Thank You. Will mark brainliest!!

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
4 0

a. Let c and b represent the numbers of capped and broken bottles, respectively. Here is the system of equations.

... c + b = 15 . . . . 15 bottles have come Erica's way

... 4c -2b = 6 . . . .Erica's net pay for the day is 6 cents

b. By substitution, we can write an expression for b in terms of c:

... b = 15 - c

Then put it into the second equation:

... 4c - 2(15-c) = 6

... 6c - 30 = 6 . . . . eliminate parentheses

... 6c = 36 . . . . . . .add 30

... c = 6 . . . . . . . . . divide by 6

... b = 15 - 6 = 9 . . find the value of b

Erica has capped 6 bottles and broken 9.

_____

Here's one way to do it by elimination. We can divide the second equation by 2 to put it into standard form:

... 2c - b = 3

Now, adding it to the first equation gives

... (2c -b) + (c +b) = (3) + (15)

... 3c = 18 . . . . . simplify. Notice the b variable has been eliminated

... c = 6 . . . . . . . divide by 3

... 6 + b = 15

... b = 9 . . . . . . substitute into the first equation and solve for b by subtracting 6

Erica has capped 6 bottles and broken 9. (same solution as above)

You might be interested in
What is 1/4 times exponent 4
lilavasa [31]
Change 1/4 to a decimal is an exponent by 4 and the answer would be 0.0039
5 0
3 years ago
Karra is at the dollar store buying bags of chips for her sleepover party. For every 5 bags of chips she buys, she pays $6. What
Alexus [3.1K]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Given that:

Price paid to buy 5 bags of chips = $6

To find:

Price per bag of chips in two digits after the decimal.

Solution:

To find the price of each bag of chips, we need to divide the price of 5 bags of chips with 5.

i.e. we need to divide $6 with 5, then we will get the price of each bag of chips.

\text{Price of each bag of chips}=\dfrac{\text{Price of 5 bags of chips}}{5}\\\Rightarrow \dfrac{\$6}{5} = \bold{\$1.2}

Therefore, the answer is:

Price of each bag of chips is <em>$1.2.</em>

4 0
3 years ago
I need help on these questions can u make sure u do all of them cuz some people just only do one problem.
charle [14.2K]

Answer:

Ans. = 18

Step-by-step explanation:

= -1 (-1)(-3)(-6)

= 1×18

=18

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 - 5/6 &lt; 3x + 5/6 -2x
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

x>

−2

3

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
What does y equal in the equation 5x+6y=69
Elan Coil [88]
6y=-5x+69
y= -5/6x+11.5
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s the answer to this problem
    7·2 answers
  • What is the solution to 2x-8&lt;12
    13·1 answer
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • Mental break time. What is 1+1?
    14·2 answers
  • PPPPPPPPPPLLLLLLEAAAAAAASEEEE HELP ME I BEG
    5·1 answer
  • At the end of the car lease, you pay a certain amount if you decide to buy the car. What is this amount called? A. interest B. l
    9·2 answers
  • You have recorded your car mileage and gasoline use for 5 weeks Estimate the
    14·2 answers
  • Cary earned $56 for 7 hours of babysitting.
    10·2 answers
  • Solve each quadratic equation by factoring <br> X+3=24x
    12·2 answers
  • PLS HELP!! WILL MAKE BRAINLIEST!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!