1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fittoniya [83]
2 years ago
15

The question in the box below.

Mathematics
2 answers:
Zepler [3.9K]2 years ago
6 0

Answer:

The corret answer is leter B

Step-by-step explanation:

forsale [732]2 years ago
5 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A no because it would go off the chart

B no because it would go off the chart.

D no because it would go off the chart

You might be interested in
I need help pleaseeeee
riadik2000 [5.3K]
Answer is D
Please mark me as brainless if right
5 0
3 years ago
Mr. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag
Basile [38]
The answer would be 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
16) The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $8 per
zaharov [31]

Answer:

The amount of peanuts to use is 5 pounds and that of cashews is 30 pounds.

Step-by-step explanation:

Let the amount of peanut to use to be x

Let the amount of cashews to use to be 35-x

Form equations to compare amounts for individual foods and the mixture

8x+15(35-x)=35(14)\\\\8x+525-15x=490\\\\7x=35\\\\x=5\\\\

So the pounds to be used for peanuts is 5 pounds

The pounds to be used for cashews will be 35-x= 35-5=30 pounds

Learn More

Mixtures : brainly.com/question/11497620

Keywords : Mixture

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
Find the value of x L 7x-7 M 4x+14
viktelen [127]

Answer:

x= 7 sorry if I'm wrong:(

Step-by-step explanation:

7x - 7 = 4x + 14

7x - 7 - 4x = 4x + 14 - 4x

3x - 7 = 14

3x - 7 + 7 = 14 + 7

3x = 21

x = 21/3

x = 7

8 0
3 years ago
WHICH STATEMENT IS TRUE?
valina [46]

Answer:

I am only a 7th grader so I will probably get this incorrect but I think the correct answer is A.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Somebody help me with this math, please! 15 Points for TWO thoughtful, well-explained, correct answers.
    14·2 answers
  • I need help with this honestly
    14·1 answer
  • The segments shown below could form a triangle 6 5 12
    14·1 answer
  • Can someone help (it about arc length and area)
    14·1 answer
  • What is the value of x
    14·1 answer
  • When y=5y=5, 12+4y=12+4y
    7·1 answer
  • What is 4 + 7 ?!?!?!?!?
    8·2 answers
  • Please help trigonometry
    9·1 answer
  • A boy had a packet of 320 candies with 2 different flavours. 7/16 were orange flavour and the rest were lemon. He gave his frien
    8·1 answer
  • The cost of b tickets at $20 a ticket algebraic expression
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!