Answer:
x = 15
Step-by-step explanation:
=> x - 3 = 12
=> x = 15
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Calculate the distance (d) using the distance formula
d = √ (x₂ - x₁ )² + (y₂ - y₁ )²
with (x₁, y₁ ) = (- 3, 9) and (x₂, y₂ ) = (3, 1)
d = 
= 
= 
= 10 → C
Answer:
a) X=0
b) X=2,-2
Step-by-step explanation:
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
(9)(m)
Step By Step Explanation:
9m is multiplying. So you need to find the one that deals with multiplication.
m-9 is subtraction
9/m is division
9+m is addition
(9)(m) is multiplication
Hope this helps :)