1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
2 years ago
10

Jessamyn bought 3 notebooks that cost $2.25 each and a pen that cost $0.75. Sales tax on her purchases was

Mathematics
2 answers:
barxatty [35]2 years ago
5 0
Number one i think i am correct
Yanka [14]2 years ago
4 0
It will be 0.45 ………..

You might be interested in
Your monthly living expenses are $1500 on an income of $1,650 per month. Your goal is to have an emergency fund of 4 times your
Aneli [31]
For the answer to the question above, your end goal is to have $6,000 total in 12 months. since you have $2400 already you can subtract that from 6,000 leaving you with $3600 over the course of 12 months. since you already put $150 in a month over the course of 12 months you would have $1800 which is only half of the goal of $3600. in order for you to put in $3600, you would have to put an additional 150 in your savings along with your regular 150 making Letter B the answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a survey of 1,532 former UF students, 84% said they were still in love with Tim Tebow. The survey's sampling error was 2%. Us
nalin [4]

Answer:

confidence interval for the proportion of all former UF students who are still in love with Tim Tebow.

(0.79 , 0.89)

Step-by-step explanation:

step 1:-

Given sample survey former UF students n = 1532

84% said they were still in love with Tim Tebow

p = 0.84

The survey sampling error

                                                 = \sqrt{\frac{p(1-p)}{n} }

Given standard error of proportion = 2% =0.02

<u>Step 2</u>:-

The 99% of z- interval is 2.57

The 99% of confidence intervals are

p ± zₐ S.E     (since sampling error of proportion = \sqrt{\frac{pq}{n} }

(0.84 - 2.57X0.02 , 0.84 + 2.57X0.02)

on simplification , we get

(0.84 - 0.0514 , 0.84 + 0.0514)

(0.79 , 0.89)

<u>conclusion</u>:-

confidence interval for the proportion of all former UF students who are still in love with Tim Tebow.

(0.79 , 0.89)

4 0
3 years ago
Simplify sin(3pi minus x)
Slav-nsk [51]

Answer:

sinx

Step-by-step explanation:

hello :

note :

for all x in ℝ :   1) sin(x+2π) = sinx        2)  sin(π-x) = sinx

in this exercice :

3π - x = 2π+(π - x)

sin(3π - x) = sin(2π +(π - x)) =sin(π-x) = sinx

8 0
3 years ago
182-y=226 solve for y
weqwewe [10]

Step-by-step explanation:

-y=226-182

-y=44

Y=-44

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution for p - 16 = 24
uysha [10]

Answer:

p=40

Step-by-step explanation:

p=24+16

p=40

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find a positive angle less than one rotation that is coterminal with –308°.
    9·2 answers
  • Brett has a $30 online gift voucher. He plans to buy as many books as he can. The cost of each book is s4. There is also a singl
    10·2 answers
  • I need to know what is 190% of 40?
    6·1 answer
  • Work out the area of a circle in terms of pie when the radius is 6mm
    5·1 answer
  • Given cos theta=24/25 and is located in Q3, Evaluate the rest of the trigonometric functions:. 1. sin theta=. 2. tan theta=. 3.
    5·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP I NEED HELP!!!!!
    11·1 answer
  • Solve for y<br> 4(4y-7) +3y=24
    9·1 answer
  • F(x)=2/x and g(x)=2/x what is f(g(x))
    6·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • 2/5+3/8 5th grade Math. Please help.​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!