1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
2 years ago
11

Harry buys 3 granola bars for $5. Sidnee buys

Mathematics
2 answers:
strojnjashka [21]2 years ago
4 0

Answer:

1:1

Step-by-step explanation:

5 divided by 3= 5/3

15 divided by 9= 15/9=5/3

5/3 · 5/3=1:1

juin [17]2 years ago
3 0

Answer:

The constant of proportionality is 5/3

Step-by-step explanation:

3 * k = 5

k = 5/3

Check

9 * k = 15

9 * 5/3 = 15

3*5 = 15

15 =15

The constant of proportionality is 5/3

You might be interested in
(15, 0 ) (3,−3)
UkoKoshka [18]
The slope of the line is 1/4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In parallelogram LMNOMP is equal to 21MLB is equal to Y plus 3MNP03Y minus 1MNOP is equal to 2X -1 and what are the values of X
mezya [45]

Answer: 3 and 2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(x) = { -2x -1, x ≤ 2
Degger [83]

Answer:

Use the appropriate entry method for piecewise functions for the graphing calculator of interest.

Step-by-step explanation:

For Desmos, the entry looks like ...

f(x) = {x ≤ 2: -2x-1,-x+4}

_____

For a TI-84 calculator, the entry may look like ...

Y₁ = (-2X–1)(X≤2) + (-X+4)(X>2)

The symbols ≤ and > come from the TEST menu, which is the (2nd) shift of the MATH key.

Note that the function is the sum of the pieces, each piece multiplied by a test. For something like 0≤x<2, the multiplier would be a pair of tests:

... (0≤X)(X<2)

8 0
3 years ago
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon (also known as the slope of the line)?
il63 [147K]

$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon

5 0
3 years ago
3r2 + 11r + 8<br> Factor completely
crimeas [40]

Answer:

(3r+8)(4+1)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Arrange 14.200, 14.204, 14.240, 14.210
    6·2 answers
  • Help asap!! How can this formula be used in the "real world" (x1+x22,y1+y22)<br> ​
    9·1 answer
  • Which are examples of binomials? Check all that apply.
    9·2 answers
  • (x + 3)(x^2 - 6x + 5)
    5·1 answer
  • Show that f(x)=x^3 and g(x)=200x^3 grow at the same rate
    14·1 answer
  • I need help on this
    8·1 answer
  • Pls help i will give brainiest
    7·2 answers
  • The measure of an angle is 32°. what is the measure of its complementary angle??​
    14·1 answer
  • Solve the ratio with solution nonsense=report<br>1.23:67<br>2.67:89​
    7·1 answer
  • there are 6 batteries in a small paket ofbatteries. there are 9 batteries in a large paket ofbatteries. chow buys m small pakets
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!