Answer:
3.98
Step-by-step:
$15.00 - 3.93 - 1.12 = 9.95 spent on the grapes
9.95/2.5 pounds = 3.98 per pound
Answer:
Hey there! The answer you selected is correct!
Step-by-step explanation:
$6 x the number of hours he works + $7.50 times the number of hours he works has to be less than or equal to (≤) 15 hours. The number of hours he works has to be more than or equal (≥) to $75. Great job choosing the correct answer!
Answer:
If two figures have the same size and shape, then they are congruent. so if they have the same shape and size even if they are flipped or mirrored they are congruent.
Step-by-step explanation:
The term congruent is often used to describe figures like this, the pictire below. if you look up congruent shapes and look at many examples that will definitely help you understand alot more better what congruent means.
Answer:
Root Pressure is the answer
Answer:
A point that must lie on this line is the origin (0,0)
Step-by-step explanation:
we know that
The equation of the line in standard form is equal to

where
A is a positive integer
B and C are integer
In this problem
C=0
so

That means, that the line represent a proportional relationship between the variables x and y
Remember that in a proportional relationship the line passes through the origin
therefore
A point that must lie on this line is the origin (0,0)