1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
5

ANSWER THIS CORRECTLY FOR BRAINLIEST!!!!

Mathematics
1 answer:
Natalka [10]2 years ago
5 0

Answer:

24416.64

Step-by-step explanation:

4/3 x 3.14 x 18³=

3.14 x 5832=18312.48

4/3 x 18312.48= 24416.64 cubic centimeters

You might be interested in
Rewrite the standard form equation below into slope-intercept form. 2x – 3y = 1
pychu [463]
The correct answer is y=2/3x-1/3
4 0
3 years ago
If y varies directly with x and k = 3, what will y equal when x = 2?
Nikolay [14]
Y=3x
x-2
The correct answer is y=6
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of a cylinder below . The formula for the volume of a cylinder is . The radius of the circle is represented by r
lapo4ka [179]

Answer:

The volume of the cylinder  V =  942 cm³      

Step-by-step explanation:

<u><em>Step(i):-</em></u>

Given that the graph

The height of the cylinder (h) = 12cm

The diameter of the cylinder d = 10cm

The radius of the cylinder

                              d = 2r

                             r = \frac{10}{2}

                             r = 5 cm

<u><em>Step(ii):-</em></u>

The Volume of the cylinder

     V = π r² h

     V = π (5)²(12)

     V = 300π cubic centimeter

     V = 300 × 3.14

    V = 942 cm³

<u><em>Final answer:-</em></u>

Volume of the cylinder  V =  942 cm³

     

3 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
3 (4x + 7) = 43; 12x + 21 = 43
777dan777 [17]

Answer:

Distributive property

Explanation:

You are distributing the 3 to the parenthesis to get 12x+21 =43

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A) AA<br> B) SAS<br> C) SSS<br> D) NOT
    7·1 answer
  • The distributive property can be applied to which expression to factor 12x3 – 9x2 + 4x – 3?
    11·2 answers
  • (-11x+31y) - 2(-x + 5y)
    10·1 answer
  • I HELP NEED ASAP PLZ HELP ME
    6·2 answers
  • 1. There are 324 fourth grade students at Lincoln Elementary School. There are 12 fourth grade classrooms. How many students wil
    9·1 answer
  • En una fábrica, dos trabajadores llenan envases de gel
    14·1 answer
  • I need help please!!!!!
    13·1 answer
  • SQUARE ROOT OF 8<br><br>THANKS -,-​
    15·2 answers
  • Choose the best estimate for the mass of a raisin.
    13·2 answers
  • Two lines. C and D. are represented by the equations given below:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!