1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
12

Amy has $8 less than Maria.Together they have $30

Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
8 0
 a + m = 30
a = m - 8

(m - 8) + m = 30
2m - 8 = 30
2m = 30 + 8
2m = 38
m = 38/2
m = 19

a = m - 8
a = 19 - 8
a = 11

so Amy has $11 and Maria has $ 19
You might be interested in
PLEASE HELP DE TOMORROW!!!
dimulka [17.4K]

Answer:

how do i know ur download isnt a virus or malware

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
3 years ago
What did the ancestral puebloans do to make the growing need for housing ​
koban [17]

Answer: How did the Ancestral Puebloans adapt their housing to the building materials that were available in the arid Southwest? They built some houses of stone blocks against canyon walls and built freestanding villages of stone and adobe brick.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Use the properties of exponents to rewrite y=e^-0.75t in the form of a(1-r)^t
Ivahew [28]

Answer: y = (1 - 0.527)^t

Step-by-step explanation:

y=e^(-0.75t)


y=(e^-0.75)^t


y= 0.47236655^t


1 - 0.47236655 = 0.52763345

y = (1 - 0.527)^t

5 0
2 years ago
Staples sells 5 packs of paper for $7.80. How much would 3 packs cost? help
taurus [48]
Divide $7.80 by 3
gives you $2.6
3 0
3 years ago
Other questions:
  • simplify 4 (5c ÷4d)-16 show me how you figure it out to put the numbers in this and I'll be asking two more questions for the ni
    9·1 answer
  • The women's department of a store stocks 4 types of black socks for every 5 types of white socks. The men's department stocks 6
    7·1 answer
  • Jason’s savings account has a balance of $1847. After 5 years, what will the amount of interest be at 6% compounded semiannually
    7·2 answers
  • 15 of 20: Select the best answer for the question.<br>reduce fraction
    10·1 answer
  • List least to great at 99%,0.95,5/9,9.5%
    14·2 answers
  • Why do people tolerate eccentricity in some people and not in others? Is this fair?
    5·1 answer
  • I need help in math becase I am failing again
    12·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP ME WITH MY HOMEWORK ILL DO ANYTHING FOR HELP BUT JUST PLEASE HELP ME
    9·2 answers
  • The diagram below models the length from the center of a wind turbine to the tip of one
    6·1 answer
  • Simplify and find the reciprocal of 7/6 x -3/28
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!