1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
7

What else must you know to prove the triangles here by SAS

Mathematics
1 answer:
Gwar [14]3 years ago
3 0
We need to know that the diagonal AC is congruent to itself and we also need to know that AD and BC are congruent

Hope this helps :)
You might be interested in
Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. round to the nearest hundreth
DaniilM [7]

5 pounds = $2.49

1 pound = $2.49 ÷ 5 = $0.50 (nearest hundredth)

.

Answer: $0.50/pound

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
................... 8x-0.2=9.8
mario62 [17]

Answer:

I love algebra anyways

The ans is in the picture with the  steps how i got it

(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use a matrix equation to solve the system of linear equations. left brace Start 2 By 1 Matrix 1st Row 1st Column 2nd Row 1st Col
natali 33 [55]

Answer:

\left[\begin{array}{ccc}3&-1&\\-1&1/2\\\end{array}\right]

Step-by-step explanation:

The matrix system for the linear equations: x + 2y = 8, 2x + 6y = 9

\left[\begin{array}{ccc}1&2&\\2&6\\\end{array}\right] \left[\begin{array}{ccc}x\\y\end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}8\\9\end{array}\right]

To get the coefficient of x and y, the inverse of the first matrix (let the first matrix be A) must be known.

A^{-1} = (1 / determinant of A) x Adjoint of A

the determinant of A = (1 x 6) - (2 x 2) = 6 - 4 = 2

Adjoint of A = \left[\begin{array}{ccc}6&-2&\\-2&1\\\end{array}\right]

A^{-1}= \frac{1}{2} \left[\begin{array}{ccc}6&-2\\-2&1\end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}3&-1&\\-1&1/2\\\end{array}\right]

4 0
2 years ago
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
vovikov84 [41]

Answer:

A=(4-g) 1.5

Step-by-step explanation:

Let g be the amount of glycerin in the lotion.  We know that there are 4 ounces total of lotion; this means that there are 4-g ounces of the oil blend.

The oil blend costs $1.50 per ounce; this gives us the expression (4-g)1.5 for the oil blend.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry, Triangle in a circle. Find X show work and explain please
nikklg [1K]

Answer: x=7

Step-by-step explanation:

By the Intersecting Secants Theorem, we know that:

(5)(x+5)=(6)(6+4)

Having this, we can find the value of "x" by solving for "x":

Applying Distributive property:

(5)(x+5)=(6)(24)\\5x+25=60

Subtract 25 from both sides of the equation:

5x+25-25=60-25\\5x=35

And finally dviding both sides of the equation by 5, we get:

\frac{5x}{5}=\frac{35}{5}\\x=7

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 8 times the square root of 864
    13·2 answers
  • Inset &lt; or &gt; to make a true statement.<br> -2.9 __ 3.8
    5·1 answer
  • Two children own two-way radios that have a maximum range of 3 miles. One leaves a certain point at 1:00 P.M., walking due north
    11·1 answer
  • Your friend washed 3/4 of the car in 1/2 of an hour. She says her answer means she can wash 6 cars in 4 hours. Is her answer wri
    11·2 answers
  • Find the area of shaded region
    9·2 answers
  • Help me please I think the rate of change is 35 but don’t know how to graph I’m tenth grade
    7·1 answer
  • Kevin is looking for a job as a graphic designer. One ad lists a job that pays 64.6K. Another job he found has a weekly salary o
    9·1 answer
  • What is the range of this set of heights in centimeters?
    13·1 answer
  • If AC is 11 inches and BC is 4 inches, then AB
    13·2 answers
  • What is the ratio of the Patio?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!