1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
9

The admission fee at an amusement park is $2.00 for children and $5.60 for adults. On a certain day, 352 people entered the park

, and the admission fees collected totaled 1280 dollars. How many children and how many adults were admitted?
Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]3 years ago
8 0
160 adult tickets and 192 children tickets. 1280=5.60x+2.00y, 352=x+y. Then I solved by substitution.
You might be interested in
Need help ASAP
9966 [12]

Answer:

YES

Step-by-step explanation:

COZ I SEE

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
Illusion [34]

Answer:

0.87$ per unit ........

6 0
3 years ago
7/5 x -3/12 + 7/6 + 7/5 x 1/4
Studentka2010 [4]

Answer:

7/6 or 1.166666667

Step-by-step explanation:

I solved it on calculator

To 1 d.p 1.2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Even integers from 11 and 111​
dem82 [27]

Answer:

Please see below :)

Step-by-step explanation:

Integers - Whole numbers (no fractions or decimals!)

11 to 111

12, 14, 16, 18, 20

22, 24, 26, 28, 30

32, 34, 36, 38, 40

42, 44, 46, 48, 50

52, 54, 56, 58, 60

62, 64, 66, 68, 70

72, 74, 76, 78, 80

82, 84, 86, 88, 90

92, 94, 96, 98, 100

102, 104, 106, 108, 110

Hope this helped!

6 0
3 years ago
99x78<br> 123x56<br> 98x172<br> 38x900
yanalaym [24]

Answer:

99x78=7722

123x56=6888

98x172=16856

900x38=34200

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Angel baking factory make 764 cakes in 1 week. Mathew factory make 1348 cakes in 2 weeks. Who makes the most cakes in 1 day ?
    6·1 answer
  • Find the location of the midpoint of AB, given A(-8,-6) and B(-2,10)
    5·1 answer
  • Pls help ASAP I rlly need help thank you
    13·1 answer
  • 5 + 7n=-23<br> A) (5) B) (-4<br> C) (-5) D) (11)
    9·1 answer
  • Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
    7·1 answer
  • Shen's phone service costs her $20.75 per month. If she averages $8.25
    12·1 answer
  • Brandon stated that 0.66 and are equivalent. Do you agree? Explain why or why not. 2​
    14·1 answer
  • How does g(x)<br> 2 change over the interval from x = 0 to x = 2?
    11·1 answer
  • Determine the probability of rolling a number that is not even.
    13·2 answers
  • PLEASE HELP n<br>me it's IXL​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!