Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
siygxuyasvc
Step-by-step explanation:
Multiplying x^2 by 5 stretches the graph vertically by a factor of 5. Try graphing both x^2 and 5x^2 and see for yourself that this is correct.
Answer:
x=5 , x=4, x=2
i got this answer by setting the x-5=0 then solve for x. same for each x-5, x-4, x-2.
Step-by-step explanation:
9x^3+6x^2-3x
Cannot be simplified because there are no like terms but can be factored as
=3x(3x−1)(x+1)