1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
12

I would like to know how to solve this problem.

Mathematics
1 answer:
Darya [45]2 years ago
8 0

Answer: 9

Step-by-step explanation:

g(-5)=\frac{-5}{5}=-1\\\\(f\circ g)(-5)=f(g(-5))=f(-1)=-3(-1)+6=\boxed{9}

You might be interested in
Numero mixto de 16 -- 5
stealth61 [152]

Answer:

La respuesta correcta es 3 1/5

Step-by-step explanation:

Espero que esto ayude a marcar el MÁS CEREBRAL !!!

3 0
2 years ago
Rewrite each fraction with a denominator of 10 7/2=? 3/5=?​
motikmotik
The answer is 35/10 and 6/10
5 0
2 years ago
Which of the following is equivalent to −2(4x + 8y) − 5(3q + 6p)?
Nadusha1986 [10]

Answer:

-8x + 16y -15q - 30p

Step-by-step explanation:

your just expanding brackets here

6 0
9 months ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
Lesechka [4]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

2x-10/x-3=5/3 X=15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve 6x-9=8x+11
fenix001 [56]
6X-9=8X+11
-6x -6x
___________
-9= 2X+11
-11 -11
___________
-20=2X
% %
2 2
__________
-10=x


So the answer is x=-10
I tried to make is easier for you to understand. (;
Hope it helped.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • charlotte is working two summer jobs, making $18 per hour lifeguarding and making $6 per hour walking dogs. In a given week, she
    15·1 answer
  • Hi I need help :( Pls show your working..Will give brainliest for helpful answer​
    15·1 answer
  • A pizza parlor offers 4 different pizza toppings. How many different kinds of 2-topping pizzas are available? 10 kinds 6 kinds 5
    7·2 answers
  • What is the answer to this question please help
    10·1 answer
  • Find the area of a rectangle that is 8 ft long and 4 ft wide.
    6·2 answers
  • Iced tea, x, costs $4 per gallon and lemonade, y, costs $6 per gallon. You need to purchase at least 9 gallons of drinks for a n
    10·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • Please help! Will mark Brainliest.<br> Combine and Simplify: 48 (1/4x - 1/3y - 2/6x - 3/8y - 2/3
    6·1 answer
  • 5x2 – 2x + 5 = 0<br> Solve
    15·1 answer
  • State the two transformations used in the attachment below and please be specific<br> HELP QUICK!!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!