1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
2 years ago
9

Given that (5,-9) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function -2/3f(x)​

Mathematics
1 answer:
gizmo_the_mogwai [7]2 years ago
7 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

(-2/3)(-9)

1) Use this rule: a/b * c = ac/b.

-2 * -9/3

2) Simplify -2 * 9 to 18.

18/3

3) Simplify.

6

You might be interested in
Round 21,000 to the nearest 10,000
kolezko [41]
The answer will be 20,000
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ok no one at my school can get it, who has the crown to get this right 1st out of my whole class lolllll plus ill give brainiest
FrozenT [24]

Answer:

A.y=(t-1998)+b

B. 13,720 Vehicles

Step-by-step explanation:

N/A

7 0
3 years ago
Please help me asap!!
alexandr402 [8]

this is pay back again yessir

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which table represents a function that does not have a constant rate of change
Aloiza [94]

Answer:

I might be able to help you if you add a picture

8 0
4 years ago
The perimeter of a rectangular playgroundis 46m. If the length of the park is 7m, what is the width of the park ?
Vikki [24]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

7m + 7m = 14m

46m - 14m = 32m

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mike collected milk from 3 of his cows at the dairy farm. from the first cow, he collected 4/5 gallon of milk. the second cow pr
    8·1 answer
  • NEED HELP. 25 points
    11·1 answer
  • O is the midpoint of segment FG. FO=3x+17, OG=7x-15. <br><br><br> 98 points
    13·2 answers
  • Daniel's tennis team made $582.85 from running the concession stand at a basketball game. The food and drinks cost the team $64.
    8·2 answers
  • 20000/1 × 7/15000× 1/56
    5·1 answer
  • The length of the hypotenuse of a right triangle is 157 units. The length of one leg of the triangle is 132 units. Lara wrote th
    10·1 answer
  • GELPPPPPP
    8·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
    14·2 answers
  • Two consecutive odd integers such that 4 times the larger is 29 more than 3 times the smaller
    7·1 answer
  • Find the length of JH help pls
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!