1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
4 years ago
8

Daniel's tennis team made $582.85 from running the concession stand at a basketball game. The food and drinks cost the team $64.

What expression would model the amount of money each player would receive if the money is divided equally? How much would each player receive if there are 8 players on the tennis team?

Mathematics
2 answers:
Flura [38]4 years ago
8 0

Let x be the number of members in Daniel's tennis team.

The amount made = $582.85

Expenses (food and drinks) = $64

Balance remaining for sharing = 582.85 - 64 = $518.85

Amount received by each player = (amount made - Expenses) / Number of members = 518.85/x

postnew [5]4 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the equation in standard<br> form of the line that has<br> x-intercept 6 and y-intercept -2.
zysi [14]

Answer:

<em>x - 3y = 6</em>

Step-by-step explanation:

<u>Equation of the line in intercept form</u>

The intercept form of the equation of a line is:

\displaystyle \frac{x}{a}+\frac{y}{b}=1

Where:

a = x-intercept

b = y-intercept

The standard form of a line is:

Ax + By = C

The given line has a=6 and b=-2, thus:

\displaystyle \frac{x}{6}+\frac{y}{-2}=1

Multiplying by 6:

x - 3y = 6

This is the required standard form of the line.

Thus, the standard form of the line is:

x - 3y = 6

8 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $290 for 18 ft2
DochEvi [55]

Answer:16.110

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the value of w-9 given that –3w+5 = 2
melamori03 [73]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

Solving for w given the equation, -3w +5 = 2:

-3w +5 = 2 \\ -3w +5 -5 = 2 -5 \\ -3w = -3 \\ \frac{-3w}{-3} = \frac{-3}{-3} \\ w = 1

Solving for w -9 when w = 1

1 -9 \\ -8

3 0
3 years ago
Sue a tollbooth worker is paid $12.50 per hour between 8 Am and 4 pm. After 4 pm she is paid $14.25 per hour. If Sue works from
katrin2010 [14]

Answer:

She earns that day $103.5

Step-by-step explanation:

Lets explain how to solve the question

- She is paid $12.50 per hour between 8 am and 4 pm

- After 4 pm she is paid $14.25 per hour

- She works one particular day from 10 am to 6 pm

* Lets distribute her time of work into two part according to her

 payment above

# 1st part from 10 am to 4 pm

∵ She is paid $12.50 per hour between 8 am to 4 pm

∵ She works from 10 am to 4 pm

- Calculate how many hours between 10 am and 4 pm

∵ am and pm not like terms in time, so change the time to 24-hours

∵ 4 pm in 24-hour time is 4 + 12 = 16

∴ She works form 10 to 16

∴ She works for 6 hours (16  - 10 = 6)

∴ She is paid = 12.50 × 6 = $75

# 2nd part after 4 pm to 6 pm

∵ She is paid $14.25 per hour after 4 pm

∵ She works from 4 pm to 6 pm

- Calculate how many hours between 4 pm and 6 pm

∵ Both times are pm

∴ She works for 2 hours (6 - 4 = 2)

∴ She is paid = 14.25 × 2 = $28.5

- Add the two answers of the 1st part and the 2nd part

∴ She earns = 75 + 28.5 = $103.5

* She earns that day $103.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to solve an inequality by finding equivalent inequalities
Free_Kalibri [48]

Answer:

cheat off somebody who has the answer

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jalen says that the height, radius, and diameter of a cone lie entirely on the base of the cone. What is Jalen’s error?
    8·2 answers
  • Driving to your friend's house, you travel at an average rate of 35 miles per hour. On your way home, you travel at an average r
    13·1 answer
  • Someone please help me
    11·1 answer
  • What is the value of the expression below when simplified?<br><br> 4[5(3 − 1)]2 − 23
    13·2 answers
  • Guys, please help me with this problem. Thank you all.
    9·1 answer
  • You are purchasing 2 shirts at $10.00 (each) and 1 pair of jeans at $35.00 (each). You have a coupon for 10% off. How much is th
    8·2 answers
  • The figure shows a pair of parallel line segments on a coordinate grid:
    5·2 answers
  • Which of the following is the solution set of the given equation?<br><br> (x - 3) - 2(x + 6) = -5
    9·1 answer
  • Amy’s cake shop is building a three tier circular wedding cake. The top layer has a radius measuring 2.5 inches. The next layer
    9·1 answer
  • I need help on this diagnosis test question
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!