1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
2 years ago
14

A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?

Mathematics
2 answers:
andreev551 [17]2 years ago
8 0

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

5 lbs = $11.25

The unit price in this context means the price of a 1-pound bag of dog food so you would divide $11.25 by 5:

$11.25 ÷ 5 = $2.25

Hope this helps!

pychu [463]2 years ago
4 0

Answer:

2.25 ($) per pound

Step-by-step explanation:                                                                               11.25 /  5 = 2.25 per pound   Alternative workings we simply divide by 10  to find   11.25 / 10  = 1.125 then multiply by 2                                                      1.125 * 2  = 2.25 ($) per pound

You might be interested in
A chef turned on a faucet and filled a 2-gallon pot in 5 6 of a minute. What is the rate of water flow? Simplify your answer and
NARA [144]

Answer: Rate of water flow is 12/5 gallon per minute

Step-by-step explanation:

Given the following :

Volume of faucet pot = 2 gallon

Time taken to fill the faucet pot = 5/6 of a minute = (5/6) minute.

Rate of water flow:

Volume of faucet pot / time taken

= 2 gallon ÷ (5/6) minute

= 2 gallon × (6/5) minutes

= (12 /5) gallon / minute

= 2 2/5 gallon / minute

Hence rate of water flow is 12/5 gallon per minute.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the expression as a single function of alpha. <br> cos(180°-alpha)
natima [27]

Answer:

-cos α

is the answer-------

8 0
2 years ago
Please solve the question with the process​
loris [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

1-2(2x+1)=1-(x-1)

-1(2x+1)=1-(x-1)

-2x-1=1-x-1

-2x+x=0+1

-x=1

x=-1

8 0
2 years ago
What is useful in checking a quotient for long division.
Eva8 [605]
Hey there! :D





Your answer could be to multiply the quotient by the dividend.



Sorry If I Couldn't Be Much Of A Help!!



Have A Good Friday!! :P
6 0
3 years ago
The average of 5 consecutive odd integers is 23. What are the 5 integers
Nataly [62]

If u add 5 23s, and divide by 23, it is 23, right?

7 0
2 years ago
Other questions:
  • On Mr. Jones' farm there were exactly 6 cows for every pig. Mr. Jones had blank pigs. He had 114 cows. Fill in the blank.
    5·1 answer
  • liz earns $9.28 per hour at her part time job. she works 5.5 hours saturday. how much money dose liz earn
    8·2 answers
  • one afternoon kassim's sandwich shop sells 15 sandwiches in 45 minutes if the shop continues to sell sandwiches at the same rate
    12·1 answer
  • How do u interpret or read a graph?
    5·1 answer
  • What is the quotation -3/8 divided by -1/4
    13·2 answers
  • Pls help need it ASAP
    6·1 answer
  • A ticket printer made 450 tickets in 9 minutes. Another ticket printer made tickets for 5 minutes at twice the rate of the first
    12·1 answer
  • If Sara can only work 5% of one hour now many minutes of one hour can Sara work?
    6·1 answer
  • The pack of 300 markers has a cost of $14.00. What is the UNIT COST for the markers? In other words, how much does each marker c
    6·2 answers
  • 24+82 rounding or compatible numbers to estimate the sum
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!