1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
2 years ago
14

A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?

Mathematics
2 answers:
andreev551 [17]2 years ago
8 0

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

5 lbs = $11.25

The unit price in this context means the price of a 1-pound bag of dog food so you would divide $11.25 by 5:

$11.25 ÷ 5 = $2.25

Hope this helps!

pychu [463]2 years ago
4 0

Answer:

2.25 ($) per pound

Step-by-step explanation:                                                                               11.25 /  5 = 2.25 per pound   Alternative workings we simply divide by 10  to find   11.25 / 10  = 1.125 then multiply by 2                                                      1.125 * 2  = 2.25 ($) per pound

You might be interested in
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B6%7D%7B3%20%2B%2011i%7D%20" id="TexFormula1" title=" \frac{6}{3 + 11i} " alt=" \f
Lorico [155]

(3+11i)/(3+11i)=1

So that means you can multiply 6/(3+11i) by (3+11i)/(3+11i)

Then 6(3+11i)/1

= 18+66i

7 0
2 years ago
A circle has a radius of 3 cm. How does the circumference of the circle compare to the area? Drag and drop a phrase to correctly
Lilit [14]
The circumference is about 3.14 (\pi) times bigger than twice the radius.  Mathematically, this can be writted as C = 2 \pi r, where C equals the circumference and r equals the radius, or C = \pi d where C equals the circumference and d equals the radius.  
3 0
2 years ago
PLZ ANSWER QUESTION THX (look at picture)
aksik [14]

Answer:

66

Step-by-step explanation:

I have a lot to do so there won't be a step by step

3 0
2 years ago
wrtie an equation in slope intercept form. A horizontal line that passes through a point 3 units below the origin
antoniya [11.8K]
In slope intercept form this would just be: y=-3
4 0
3 years ago
Write a<br> conjecture about each value or geometric relationship.<br> A(-1,-1) B(2,2) C(4,4)
Mama L [17]

Answer:

4. A(-1, -1), B(2, 2), C(4, 4). 5. ∠1 and ∠2 form a right angle.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • (2x + 5) + (3x - 7) solve
    9·1 answer
  • Pls help! will mark brainliest!
    8·2 answers
  • A sporting goods store is having a 15% off sale on all items. Which functions can be used to find the sale price of an
    12·1 answer
  • What is this equations name: ax+by=c
    12·1 answer
  • What are the odds of picking an "a" in the word Georgia?
    15·2 answers
  • What's the dífference between paying $10,000 cash for a car or paying a loan of $200 per month for 60 months?
    14·1 answer
  • HELPPPP !!!
    9·1 answer
  • What type of solution would you get for 0=0<br> A. one solution<br> B. no solution<br> C.infinite
    9·1 answer
  • If y equals 14, what does x equal in the following equation?
    10·1 answer
  • Fiction G is shown on the graph <br> Which function represents G
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!