Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
x = 15/4, - 4
Step-by-step explanation:
I'm not sure :p
Answer:
C = 24
Step-by-step explanation:
(x - 6)² - 12 = x² - 12x + c
(x - 6) (x - 6) -12 = x² - 12x + c
x(x - 6) - 6(x - 6) - 12 = x² - 12x + c
x² - 6x -6x + 36 - 12 = x² - 12x + c
x² - 12x +36 - 12 = x² - 12x + c
x² - 12x + 24 = x² - 12x + c
24 = c
Answer:
$25000
Step-by-step explanation:
If the salvage value is 20% of the cost, then 80% of the cost will be depreciated over 10 years. Over the 5 years from Jan 1 20X1 to Dec 31 20X5, the $10,000 accumulated depreciation represents 5/10 of that 80%, or 40% of the initial cost.
$10,000 = 0.40 × cost
$10,000/0.40 = cost = $25,000
The acquisition cost of the equipment was $25,000.
Answer:
Part 1) 
Part 2) 
Part 3) 
Step-by-step explanation:
we know that
The old account balance plus the transaction amount is equal to the new account balance
The transaction amount can be a positive number (example a deposit) or a negative number (example a withdrawal)
Part 1) Find the value of A

solve for A
subtract 432 both sides

Part 2) Find the value of B

solve for B

Rewrite

Part 3) Find the value of C

solve for C
subtract 52 both sides

